Zebpay pierwszą ofiarą indyjskich zakazów

zebpay

Minęło już prawie 6 miesięcy, odkąd Indyjski Bank Rezerw (RBI) narzucił zakaz działalności kryptowalutowych za pośrednictwem kanałów informacyjnych i bankowych. Informacja nie obeszła się bez echa w środowisku krypto.

Niestety na echu się nie skończyło. Mamy pierwszą ofiarę zakazu. Zebpay, jedna z największych giełd kryptowalutowych w Indiach, ogłosiła w piątek zamknięie wszystkich swoich usług.

Zebpay – silny gracz, którego wykończyły regulacje

Moda na kryptowaluty podbijała świat, a więc naturalnie również indyjscy obywatele zaczęli szukać miejsc, gdzie można kupić kryptowaluty. Założony w 2015 roku Zebpay oferował usługę wymiany poprzez aplikację, która szybko stała się jedną z najczęściej pobieranych aplikacji będących portfelem kryptowalutowym oraz kantorem bitcoinowym w Indiach. Dzięki modelowi “poznaj swojego klienta” (KYC) firma do maja 2017r. pozyskała ponad 1 milion użytkowników aplikacji. Zakładano nawet, iż co miesiąc platforma pozyska około pół miliona użytkowników

Wszystko zapowiadało się świetnie dopóki Indyjski Bank Rezerw nie wydał w kwietniu dyrektywy zakazującej wszystkim bankom i instytucjom finansowym będącym pod jego kontrolą świadczenia usług dla firm kryptowalutowych. Dyrektywa dała 3-miesięczny termin bankom i firmom kryptowalutowym na zastosowanie się do przepisów. W związku ze zbliżającym się terminem Zebpay ostrzegało swoich klientów, że “wypłaty rupii mogą zostać wstrzymane”, powołując się na rozkaz RBI. Firma napisała:

“Jeśli konta bankowe Zebpay zostaną naruszone, wpłaty i wypłaty rupii staną się niemożliwe… Depozyty i wypłaty krypto są jednak kontynuowane jak zwykle. RBI rozmawia z bankami i innymi podmiotami o zamykaniu tylko i wyłącznie rachunków bankowych. Nie dotyczy to więc portfeli BTC i innych kryptowalut.”

Giełda dodała również:

“Naszą obecną intencją jest umożliwienie handlu kryptowalutami, nawet po zamknięciu rachunków bankowych […] nie jesteśmy w stanie zrozumieć wszystkich konsekwencji zamknięcia naszych kont bankowych, a zatem nie możemy zagwarantować jak długo będziemy kontynuowali naszą działalność.

Potężne grono ludzi oczekiwało na decyzje ze strony firmy. Jak widać, niestety giełdę dopadł polityczny paraliż. W oświadczeniu o zamknięciu Zebpay powiedział:

“Blokada naszych rachunków bankowych doprowadziła do zepsucia możliwości transakcji, zarówno naszych i naszych klientów. W tym momencie nie jesteśmy w stanie znaleźć rozsądnego sposobu prowadzenia biznesu wymiany kryptowalut.”

Zamknięcie Zebpay ściąga nad indyjski świat krypto czarne chmury. Mimo złożenia licznych wniosków do sądu apelacyjnego sytuacja wygląda niezbyt ciekawie, nie zapowiada się również, aby miało to ulec zmianie. Czy to początek końca świata krypto w Indiach?


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe