Zaskakujący pomysł rosyjskich inżynierów jądrowych na kopanie BTC.

Rosyjscy inżynierowie jądrowi, zostali nakryci na próbie kopania BTC z superkomputerem.

 

Kilku inżynierów rosyjskiego Federalnego Centrum Nuklearnego zostało aresztowanych za próbę użycia jednego z największych rosyjskich superkomputerów do wydobywania bitcoinów (BTC), informuje Interfax w piątek, 9 lutego.

Federalne Centrum Nuklearne zatrudnia około 20 000 osób i znajduje się w Sarovie, tajnym, wcześniej nieoznakowanym mieście, w którym pierwsza broń jądrowa została wyprodukowana w Związku Radzieckim. Sarov jest nadal zamknięty dla gości zza granicy i Rosji bez odpowiedniego pozwolenia, a granica jest otoczona przez ogrodzenia z drutu kolczastego i patrole wojskowe.

Tatiana Zalesskaya, szefowa biura prasowego instytutu badawczego, powiedziała Interfaxowi, że “o ile jest ona świadoma”, wszczęto przeciwko inżynierom sprawę karną:

“Doszło do niesankcjonowanej próby wykorzystania urządzeń komputerowych do celów prywatnych, w tym tak zwanego kopania […], jest to technicznie beznadziejna bezsilna, bezużyteczna, i karalna działalność”

Centralny superkomputer, który ma przepustowość 1 petaflopa – 1000 trln obliczeń na sekundę – nie był podłączony do Internetu ze względów bezpieczeństwa. Kiedy inżynierowie próbowali wprowadzić go do sieci, aby wykorzystać jego moc do wydobycia, dział bezpieczeństwa odkrył to i zatrzymał ich a następnie aresztował.

Oczekuje się, że prawodawstwo, które ma zalegalizować bitcoiny w Rosji, jest w toku, ale szczegóły dotyczące tego, jak górnictwo byłoby regulowane, z górnikami, którzy być może będą musieli zarejestrować się w centralnym organie, nie są jeszcze jasne. W połowie stycznia Cointelegraph poinformował, że rosyjski biznesmen, Aleksiej Koleśnik, podobno kupił dwie elektrownie dla przyszłych operacji kryptowalutowych.

Inżynierowie aresztowani w tym tygodniu nie byli pierwszymi, którzy pomyśleli o wykorzystaniu byłych sowieckich przestrzeni wojskowych do wydobycia. Firma Ice Rock Mining planuje rozpocząć wydobycie w byłym bunkrze radzieckim znajdującym się w jaskini w Almaty w Kazachstanie.

Firma pragnie wykorzystać naturalnie niską temperaturę podziemnego bunkra i jego lokalizację w pobliżu elektrowni wodnej, jako elementy idealnego i opłacalnego miejsca wydobycia.


REKLAMA