Zalecenia SEC dotyczące bardziej rygorystycznych przepisów dla ICO, inteligentnych zasad dla “prawdziwych kryptowalut”.

Podczas posiedzenia senackiego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Commodities and Futures Trading Commission (CFTC) w dniu 6 lutego 2018 r. Przewodniczący SEC Jay Clayton podkreślił, że początkowe oferty monet (ICO) zostaną spełnione dzięki surowszym regulacjom, podczas gdy prawdziwe kryptowaluty będą objęte inteligentnymi polisami.

Trudne dla ICO

Na przemowie w senacie Jay Clayton zauważył, że każdy dotychczasowy depozyt ICO uważany jest za zabezpieczenie i wyjaśnił, że jeśli wartość krypto majątku wydanego przez spółkę wzrośnie w czasie, w zależności od wyników firmy jest uważana za zabezpieczenie sensu w angielskim

“Możesz to nazwać monetą, ale jeśli działa jak zabezpieczenie, to jest to zabezpieczenie”.

Chociaż większość ICO nie oferuje akcji ani udziałów w swoich projektach w celu zwolnienia się z przepisów SEC, jeżeli SEC rozpatruje tokeny, które zwiększają wartość w oparciu o wyniki projektów Blockchain zawierających tokeny, wtedy praktycznie każda ICO może być uznana jako zabezpieczenie.

Clayton wysłał także ostrzeżenie do projektów ICO i wystawców znaczników na rynku, stwierdzając, że SEC zamierza nałożyć surowsze restrykcje na ekosystem ICO:

“Notatka dla profesjonalistów na tych rynkach: ci, którzy angażują się w gimnastykę semantyczną … znajdują się dokładnie na celowniku naszego działu egzekwowania prawa“.

Jay Clayton, przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

Prawdziwe kryptowaluty:

Clayton wprowadza rozróżnienie między tokenami ICO a głównymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin i Ethereum. Nazywał ICO “tokenami ochronnymi”, jednocześnie klasyfikując pozostałe jako “prawdziwe kryptowaluty”, obiecując inteligentne i praktyczne przepisy dotyczące giełd i inwestorów zajmujących się tymi kryptowalutami.

Clayton odwoływał się do prawdziwych kryptowalut jako publicznych sieci Blockchain z pierwotnymi kryptowalutami wydobywanymi lub produkowanymi przez społeczeństwo. Jeśli dana firma ma kontrolę nad podażą pieniężną jej krypto-aktywów dystrybuowanej do jej użytkowników, a wartość tokena opiera się na wydajności firmy, Clayton powtórzył, że token jest zabezpieczeniem i podlega przepisom nałożonym przez SEC.

Zarówno przewodniczący CFTC J. Christopher Giancarlo, jak i senator Mark Warner powiedzieli, że kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum nie mogą być oddzielone od odpowiednich sieci Blockchain. W związku z tym Blockchain nie istnieje bez rodzimych pierwotnych kryptowalut.

“Nie sądzę, że można oddzielić kryptowaluty od Blockchain”, powiedział senator Warner, gdy przewodniczący Giancarlo powtórzył podobne zdanie. “Ważne jest, aby pamiętać, że gdyby nie było Bitcoin’a, nie byłoby technologii Blockchain ani rozproszonej księgi rachunkowej” – dodał prezes Giancarlo – fraza, która już stała się sławna.

Czego może oczekiwać rynek?:

Przestrzeń ICO i projekty w tej branży mogą napotkać trudności w prowadzeniu symbolicznych crowdsales(masowe wyprzedarze), ze względu na konflikt regulacyjny z SEC. Projekty Blockchain mogą nadal być w stanie prowadzić ICO poza USA, ale nadal istnieje możliwość, że SEC może skierować projekt do inwestorów z siedzibą w USA.

Przez wiele miesięcy większość ICO na całym świecie wyłączyła amerykańskich inwestorów z tokenów crowdsales ze względu na rygorystyczny regulacyjny system SEC. W rzeczywistości wiele ICO już przeszło na sprzedaż prywatnych żetonów, rozdając tokeny kupującym na białej liście. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się przez długi czas, a ostatecznie sprzedaż znaczników publicznych nie będzie już oferowana.

Perspektywa wygląda inaczej niż na globalnym rynku kryptowalut. Giełdy kryptowalut i inwestorzy mogą spodziewać się wprowadzenia bardziej przyjaznych przepisów w przyszłości. Jak wskazał przewodniczący Giancarlo, krajowy program licencyjny i ujednolicone ramy regulacyjne mogłyby zostać wdrożone w perspektywie krótkoterminowej, podobnie jak system stosowany w Japonii.

“Należymy do tego nowego pokolenia, aby szanować ich entuzjazm wobec wirtualnych walut z przemyślaną i zrównoważoną odpowiedzią, a nie lekceważącą”.

J. Christopher Giancarlo, przewodniczący Amerykańskiej Komisji Handlu Towarowego i Futures

Obecnie regulacja kryptowalutowa różni się w zależności od stanu i dotyczy zarówno małych, jak i dużych firm kryptowalutowych. Ta różnica w przepisach często prowadzi do wzrostu kosztów prawnych, które mogą sięgać nawet milionów dolarów.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi