Wydobycie kryptowalut jako działalność gospodarcza.

Rząd w Kijowie podjął konkretne kroki, aby zalegalizować wydobycie kryptowalut. Minister gospodarki Ukrainy nakazał kilku ministerstwom, agencjom i Narodowemu Bankowi przygotowanie dokumentów niezbędnych do włączenia wydobycia do krajowego rejestru działalności gospodarczej.

Łagodzenie ciśnienia w społeczności Crypto

Na Ukrainie ustawodawca nie wydaje się spieszyć, aby przyjąć nowe prawodawstwo kryptograficzne, ale władza wykonawcza w Kijowie podjęła sprawy w swoje ręce. Na czwartkowym spotkaniu Minister Rozwoju Gospodarczego Stepan Kubiew nakazał kilku innym departamentom i agencjom zrobić to, co konieczne, aby włączyć wydobycie krypto-waluty w klasyfikatorze państwowym działalności gospodarczej.

Ministerstwa gospodarki, finansów, wymiaru sprawiedliwości, energetyki, agencji odpowiedzialnej za e-administrację i ukraińską służbę statystyczną powinny przygotować projekt dokumentu w celu zmiany rejestru. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) i Służba Bezpieczeństwa (SBU) również zostały zaproszone do udziału. Kubiev został zacytowany w komunikacie prasowym:

Dodając sektor klasyfikacji kryptograficznej do klasyfikatora, usuniemy go z szarej strefy i zgromadzimy większe dochody budżetowe.

Minister Rozwoju Gospodarczego wskazał, że legalizacja górnictwa może zmniejszyć odpływ wykwalifikowanych informatyków z Ukrainy. Stepan Kubiev uważa, że ​​środek ten zmniejszy presję na społeczność kryptograficzną w tym kraju.

Rada jest opóźniona za rządem

Inicjatywa Ministerstwa Gospodarki nie jest zdecydowanie pierwszą próbą zalegalizowania działalności związanej z kryptologią w tym kraju. Kryptowaluty zostały omówione podczas styczniowego spotkania cyberbezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa Narodowego utworzyła grupę roboczą, której zadaniem było sfinalizowanie regulacji dotyczących obiegu monet cyfrowych i opodatkowania transakcji kryptograficznych.

Ukraińska jednostka Cyberpolice wezwała również instytucje rządowe do legalizacji kryptowalut lub ich zakazania. Minister sprawiedliwości Pavel Petrenko oświadczył, że krypty, takie jak bitcoiny, powinny zostać wprowadzone do dziedziny prawa. Państwowa służba monitorująca finanse już ogłosiła swoje oficjalne stanowisko w sprawie zagadnień kryptowalutowych.

Parlament Ukrainy nie poczynił jednak znaczących postępów w kierunku przyjęcia niezbędnych ram prawnych. Od października w Radzie Najwyższej wprowadzono trzy projekty. Pierwszy rachunek definiuje krypto-walutę jako własność, którą można wymieniać na towary i usługi. Drugi projekt ustawy stanowi, że kryptosze są aktywami finansowymi. Trzeci, uzupełniający projekt ustawy zmienia kod podatkowy w celu wprowadzenia zwolnień podatkowych dla zysków i dochodów z handlu kryptograficznego i wydobycia. Niektóre raporty z lutego sugerowały, że ukraińscy ustawodawcy mogą oddzielić wydobycie kryptoszypów od kryptowalut w nowym prawodawstwie.

Według najnowszych informacji na stronie internetowej ukraińskiej legislatury, minister finansów Oleksandr Daniłuk miał przedyskutować projekty dotyczące obiegu i stymulacji kryptowalut z członkami Komitetu Finansowo-Bankowego. Ogłoszenie rozprawy zostało opublikowane 7 lutego, jednak po tym wydarzeniu nie wydano żadnych szczegółów.


REKLAMA