Wprowadzenie do systemu blockchain.

Wprowadzenie do systemu oraz wiarygodność transakcji.

Wiele osób wkraczających w świat kryptowalut z pewnością zadaje sobie wiele pytań o bezpieczeństwo oraz wiarygodność poszczególnych operacji. Twórcom Bitcoina udało się rozwiązać ten problem za pomocą blockchain (łańcuch bloków). W uproszczeniu jest to wielka baza danych, która zawiera wszystkie transakcje, które zostały na BTC (symbol bitcoin) dokonane od momentu jej powstania. Wszystkie operacje są jawne zaś ich historia jest powszechnie dostępna w internecie. Są one jednak anonimowe- do transferu pieniędzy potrzebujemy jedynie adres portfela danej

 

Witryna https://blockexplorer.com/ umożliwa wgląd do bloków oraz poszczególnych operacji.

osoby. Do zatwierdzenia wszystkich operacji w bloku konieczne jest wykonanie skomplikowanych operacji matematycznych przez przeznaczony do tego sprzęt porozrzucany na całym świecie. Gdy operacje zostaną zatwierdzone przez wszystkich użytkowników sieci blok zostaje powszechnie uznany. Blok powstaje co 10 minut. Uznaje się, że po powstaniu szóstego bloku od momentu zapisania naszej transakcji w łańcuchu zostaje ona w pełni potwierdzona. W przypadku mniejszych zapłat, na przykład za kawę, sprzedawca nie musi jednak czekać godzinę i może zaryzykować, że zakup został pokryty w momencie pojawienia się transakcji w sieci (w portfelu sprzedawcy jako niepotwierdzone).

Czyje komputery wykonują działania matematyczne?

Chińska kopalnia bitcoinów.

Fenomenem bitcoina jest jego decentralizacja- maszyny, dzięki którym pracuje cała sieć należą do bardzo wielu użytkowników rozproszonych na całym świecie. Kod źródłowy jest otwarty a więc zasady działania całego systemu są dostępne i wszystkim znane oraz akceptowane. Społeczność ta rośnie z dnia na dzień a w raz z nią liczba maszyn pracujących nad systemem. Wraz z większą ich liczbą rośnie również bezpieczeństwo całego systemu i spada możliwość jego skutecznego zaatakowania.

 

 

 

 

 

 

 

W kolejnych postach z tej serii będziemy opisywali bardziej szczegółowo poszczególne aspekty systemu chainblock oraz innych kryptowalut.

 

 


REKLAMA
Coinquista – załóż konto i otrzymaj darmowe kryptowaluty