Wiadomość dnia : Nastąpi kolejny podział (hard fork),powstanie BITCOIN GOLD.

Pierwszy podział miał miejsce w sierpniu, kiedy to z klasycznego BTC powstał Bitcoin Cash. Kością niezgody była przede wszystkim sztywna granica wielkości bloku Bitcoina w blockchainie wynosząca – 1 MB. Przy tak dużym zainteresowaniu i tak niskim limicie znacznie wydłużał się proces „kopania” i oczekiwania na realizację transakcji BTC. Wiele transakcji nie mogło być odnotowanych w jednym łańcuchu bloków (z powodu braku miejsca) i musiały oczekiwać na kolejny blok. Wydobywacze nazywani  górnikami, mieli tego już dosyć. Na straży tradycji i pierwotnej formy BTC stanęli głównie deweloperzy, którzy nie zgodzili się na zmiany w technicznych podstawach schematu – argumentując to kwestiami bezpieczeństwa. Ich zdaniem większe bloki są bardziej podatne na ataki hakerów. Dodatkową obawą było „rozjechanie się” kryptowaluty na dwie wersje  z większymi blokami i z mniejszymi. Początkowo wydawało się, że uda się osiągnąć kompromis dzięki tak zwanemu procesowi „segregated witness”, który polegał na usunięciu podpisów stron transakcji w bloku BTC. To właśnie podpisy zajmują dużą część ze wspomnianego 1 megabajta. Skrótowo proces ten nazwano „SegWit2x” i ma doprowadzić do zwiększenia pojemności bloków do 2 MB. Wdrażanie rozpoczęło się 1 sierpnia i potrwa kilka miesięcy, ale nie uchroniło kryptowaluty przed podziałem. Na marginesie warto zaznaczyć, że Bitcoin Cash nie uwzględni standardu SegWit2x.Kwestią sporną były bowiem nie tylko sprawy techniczne. Środowisko BTC nie mogło dojść do porozumienia w sprawie wizji rozwoju Bitcoina. Konkretnie czy ma rozwijać się w stronę wirtualnej waluty, dzięki której można przeprowadzać ekspresowe transakcje, czy stopniowo przekształcać się w materiał do inwestycji. „Buntownicy” od BCC/BCH są za pierwszą opcją.Tajemnicą poliszynela jest również to, że znacznej części górników nie podobał się proces SegWit2x. Ich zdaniem uzyskana w ten sposób „przestrzeń” na dane nie była wystarczająca. Nowy Bitcoin Cash składa się z bloków 8 MB i dzieli historię transakcji z klasycznym Bitcoinem.

BITCOIN GOLD…

Czym ma się wyróżniać Bitcoin Gold?

Jak udało nam się dowiedzieć,przede wszystkim użyciem innego algorytmu tworzenia skrótów, wykorzystywanych przy generowaniu bloków, potwierdzających wykonanie transakcji ten proces nazywany jest ,, hashowaniem”. Zastosowanie alternatywnego algorytmu hashowania miałoby prowadzić do dalszej decentralizacji i demokratyzacji procesu wydobywania kryptowalut.

Spodlądając z perspektywy zwolenników Bitcoin Gold wydaje się, że mają mocne fundamenty dla przeforsowania swojej koncepcji. Bitcoin Cash odniósł wstępny sukces i przetarł szlaki – został uznany przez większość najważniejszych giełd walut wirtualnych i radzi sobie całkiem nieźle.Oznaczać to może,że giełdy przekonują się do Bitcoin Cash? Coinbase zapowiada wsparcie. Decentralizacja Bitcoina to naturalny kierunek rozwoju tej kryptowaluty. Niedługo przekonamy się, czy Bitcoin Gold powstanie naprawdę, czy jest tylko wymysłem nudzących się górników.Z niecierpliwością czekamy na te wydarzenie.


REKLAMA