Profesorowie MIT i Stanford tworzą nową kryptowalutę – Unit-e

Unit-e MIT

Według doniesień Fortune, profesorowie z MIT i Stanford wspólnie tworzą nową kryptowalutę. Jak wyjaśniają, Unit-e ma robić to, czego jeszcze nie potrafi Bitcoin: przetwarzać tysiące transakcji na sekundę.

Ujmując w skrócie – najtęższe mózgi Ameryki zamierzają stworzyć kryptodziadkowi “konkurencję”.

Kto, co i jak?

Głównym celem projektu jest stworzenie kryptowaluty o wyższej szybkości transakcji niż Bitcoin bez rezygnowania przy tym z decentralizacji. Pracują nad nim profesorowie z siedmiu prestiżowych amerykańskich szkół wyższych (wliczając w to specjalistów z Uniwersytetu Stanforda, Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley).

Będzie to pierwsza inicjatywa Distributed Technology Research (DTR) – wspieranej przez Pantera Capital fundacji non-profit. W ramach działalności fundacji naukowcy skupią się na rozwoju zdecentralizowanej technologii.

No więc, po co?

Bitcoin jest zasobem cyfrowym pierwszej generacji. Jest on niejako wizytówką branży, nie przekłada się to jednak na powszechność jego wykorzystania. Powodem są ograniczenia “starych” generacyjnie sieci, które negatywnie wpływają na ich skalowalność i wydajność. Dlatego też, jak zaznaczył współkierownik inwestycyjny Pantera Capital Joey Krug, DTR dąży do stworzenia kryptowaluty, której sieć będzie w stanie przetwarzać transakcje z prędkościami porównywalnymi (a nawet większymi) do usług globalnej sieci płatniczej Visa. Celem twórców projektu jest możliwość przetwarzania co najmniej 10 000 transakcji na sekundę. Uruchomienie sieci Unit-e zaplanowano na drugą połowę 2019r.

Według Pramoda Viswanatha, badacza i profesora University of Illinois Urbana-Champaign, zespół gruntownie przeanalizował sposób działania technologii blockchain i zrozumiał jej granice wydajności. Wiedza ta pozwoli im zaprojektować nową technologię, która działa tak blisko tych limitów, jak to tylko możliwe.


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe