Szabo: Bitcoin być może zastąpi złoto

Nick Szabo

Według popularnego kryptologa, Nicka Szabo banki centralne mogłyby wykorzystywać kryptowaluty jako sposób uzupełniania krajowych rezerw złota. Ekspert uważa również, że kraje znajdujące się w trudnym położeniu gospodarczym będą spoglądały w kierunku kryptosfery.

Podczas Israel Bitcoin Summit Szabo podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryptowalut i ich pozycji w tradycyjnych systemach gospodarczych. Jego zdaniem ​​Bitcoin, podobnie jak inne kryptowaluty odporne na cenzurę, staną się popularniejsze w krajach, w których gospodarka cierpi z powodu nieuczciwych lub nieudolnych praktyk finansowych. Podobną sytuację będzie można odnotować w krajach wyłączonych z handlu międzynarodowego w wyniku sankcji.

Nietrudno jest zgodzić się ze słowami kryptologa, zwłaszcza po niedawnym pojawieniu się pogłosek na temat domniemanych planów Rosji (informowaliśmy o tym w artykule “Rosja chce “zastąpić” dolara Bitcoinem”).

Bitcoin Szabo Złoto

Lepsze niż złoto?

Szabo sądzi, że banki centralne prędzej czy później zastosują rezerwy kryptowalutowe jako sposób uzupełniania krajowych rezerw złota. Jego zdaniem, zjawisko ​​będzie to spowodowane brakiem zaufania między zagranicznymi rządami:

W niektórych sytuacjach dany bank centralny nie będzie mógł ufać zagranicznemu bankowi centralnemu lub rządowi. […] Jednym z opracowanych rozwiązań jest utrzymywanie jego obligacji przez rząd szwajcarski – nie jest to rozwiązanie w pełni zaufane. Sam rząd szwajcarski podlega politycznym naciskom, a więc bardziej godną zaufania opcją są kryptowaluty.

Dodatkowo, aby podkreślić przewagę Bitcoina nad złotem, Szabo zwraca uwagę na wrażliwość złota jako materiału.

Jak uważacie? Czy dojdziemy do momentu, w którym kryptowaluty całkowicie przejmą rolę złota?


REKLAMA
Coinquista – załóż konto i otrzymaj darmowe kryptowaluty