Co się stanie z twoimi kryptowalutami gdy umrzesz?

Kwestie prawne dotyczące kryptowalut to zawsze śliski temat, nie wspominając już o ewentualnych kwestiach związanych z ich dziedziczeniem. Jak to z nimi jest? Czy nasza śmierć to wyrok ich wiecznego zapomnienia?

Własność czy nie-własność?

Odkąd Bitcoin zadebiutował na rynku globalnym, a kolejne kryptowaluty poszły jego śladem, ciężko o proste rozwiązanie, umożliwiające umierającej osobie przekazanie swoich zasobów cyfrowych rodzinie. Jednym z czynników komplikujących wspomniany proces jest sposób, w jaki przechowujemy kryptowaluty. Ponieważ właściciel posiada specjalny klucz prywatny (którego w zasadzie nikomu się nie udostępnia), a fakt posiadania kryptowaluty jest zasadniczo anonimowy, nie ma tak naprawdę łatwej możliwości obejścia takiej sytuacji.

Niestety, przez wspomniane komplikacje wiele osób pozostawiło miliardy dolarów (oczywiście w postaci cyfrowych zasobów) bez spadkobiercy. Przykładowo, w kwietniu tego roku zmarł Matthew Mellon, znany amerykański inwestor. Przed śmiercią zainwestował około 2 miliony dolarów w aktywa cyfrowe. Według magazynu Forbes, inwestycja Mellona (zainwestował w XRP) przyniosła zysk na poziomie 2 miliardów USD. Niestety, majątek ten przepadł, gdyż inwestor nie udostępnił nikomu swoich kluczy prywatnych.

Według danych pochodzących od Chinalysis około 25% Bitcoinów w obiegu pozostaje niedostępne w związku z podobnymi sytuacjami. Chinalysis szacuje łączną wartość tych utraconych monet na około 23,5 miliarda dolarów. Dużo, nieprawdaż?

Dziedziczenie kryptowalut – ewentualne możliwości

Śmierć to nie jest łatwy temat… będąc bliskim końca życiowej drogi nikt raczej nie będzie troszczył się o swoje cyfrowe aktywa, jednakże dobrze pomyśleć wcześniej o możliwości ich ewentualnego przekazania “w spadku”. Niektóre osoby decydują się rozwiązać to “po staremu”, zapisując wszystkie istotne informacje, które zostaną udostępnione ich najbliższym w celu uzyskania dostępu do ich portfeli cyfrowych po ich śmierci.

Inną możliwością jest wykorzystanie środków cyfrowych w celu zabezpieczenia wspomnianych informacji. Jako przykład wykorzystajmy LifeBank – oprogramowanie do pobrania, które może przechowywać hasła i inne cyfrowe informacje o koncie.

Oprócz powyższych opcji, możesz zawsze powierzyć członkowi rodziny kopie kluczy i haseł, które będzie mógł potem wykorzystać do uzyskania dostępu do portfeli kryptograficznych w przypadku twojej śmiercie. Taki scenariusz wymaga jednak absolutnego zaufania, co w dzisiejszych czasach jest w pewnym sensie grą hazardową…


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe