SEC oskarża startup ICO o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych

SEC ICO

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła od firmę Gladius Network o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Jak wynika z komunikatu prasowego SEC, oskarżenie wydano po tym, jak startup sam zgłosił owe naruszenie do komisji.

Niezarejestrowane ICO przyczyną problemu

Według informacji amerykański startup zgromadził za pośrednictwem ICO kryptowaluty o łącznej wartości ok. 12,7 miliona USD. W komunikacie komisja wyjaśnia, że firma Gladius Network nie zarejestrowała swoich tokenów, mimo że jej “ICO nie kwalifikowało się do zwolnienia z obowiązku rejestracji”. Aby zrozumieć zaistniałą sytuację należy uwzględnić, iż zbiórka odbyła się po wydaniu ostrzeżenia dot. ICO przez SEC. W owym ostrzeżeniu uwzględniono, iż zgodnie z prawem amerykańskim komisja może sklasyfikować tokeny sprzedane podczas ICO jako papiery wartościowe. Jednakże, według informacji prasowej komisja zdecydowała się nakładać kary na firmę, gdyż ta sama zgłosiła owo naruszenie latem zeszłego roku.

“Komisja zdecydowała się odstąpić od kary, ponieważ firma sama zgłosiła naruszenie. Firma zgodziła się też wypłacić rekompensaty inwestorom i zamierza zarejestrować tokeny jako klasę papierów wartościowych.”

Firma zobowiązała się do zwrotu środków inwestorom, którzy tego zażądają oraz do zarejestrowania swojego tokenu jako papieru wartościowego zgodnie z ustawą o giełdach papierów wartościowych z 1934 roku. Robert A. Cohen, szef działu cybernetyki SEC, w komunikacie prasowym zaznacza, iż sprawa “jest przykładem korzyści wynikających z samodzielnego zgłoszenia się i podjęcia prób naprawienia błędów”. Warto dodać, iż w przypadku bezpośredniego odkrycia naruszenia przepisów przez komisję łaskawość komisarzy się kończy. W listopadzie zeszłego roku SEC zastosowała karę grzywny wobec dwóch, ponieważ nie zarejestrowały w porę swoich ICO.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi