Raport Europolu – Bitcoin nie napędził żadnego ataku terrorystycznego w Europie

Bitcoin

Bitcoin i podobne aktywa cyfrowe nie zostały wykorzystane do sfinansowania żadnego z niedawnych ataków terrorystycznych w Europie – tak wynika z raportu Europolu.

72-stronicowy raport, zatytułowany “Ocena zagrożeń zorganizowanych w roku 2018”, dokładnie omawia różne moduły przestępstw internetowych, od ataków ransomware po pornografię dziecięcą. W raporcie poruszono temat Bitcoina aż na 18 stronach, aby omówić domniemane i potwierdzone użycie kryptowaluty w kilku nielegalnych operacjach online, w tym w również terroryzmie.

Tradycyjne przelewy, nie zaś Bitcoin

W przeszłości garstka sympatyzujących się z grupami terrorystycznyim domagała się darowizn bitcoinowych. Zażądali jednak funduszy kryptograficznych tylko po to, by sfinansować swoją infrastrukturę online i zakupić serwery hostingowe. Niemniej jednak, jedna anglojęzyczna kampania społecznościowa sfinansowana przez krypto, znana jako Sadaqah, podobno wskazywała muzułmanów na zachodzie, jako potencjalnych bojowników mogących wziąć udział w trwającej wojnie w Syrii.

“Mimo wyraźnego potencjału, żaden z ataków przeprowadzonych na terenie Europy nie został prawdopodobnie sfinansowany za pomocą kryptowalut. Wykorzystanie kryptowalut przez grupy terrorystyczne dotyczyło tylko transakcji na niskim szczeblu – ich główne źródło finansowania wciąż pochodzi z tradycyjnych usług bankowych i przekazów pieniężnych”

– czytamy w raporcie.

Raport wskazuje, że sieci dżihadystów mogą po prostu eksperymentować z kryptowalutami. Jest to sprzeczne z popularnym poglądem sugerującym użycie Bitcoina jako napędu głównych działań terrorystycznych – nie ma bezpośrednich dowodów łączących BTC z terrorystami. Mało prawdopodobnym jest, aby terroryści wybierali walutę, bardziej przejrzystą niż zwykła transakcja gotówkowa.

Europol sugeruje również, że jedynymi sposobami walki z finansami terrorystów są:

  1. pokonanie oddziałów internetowej propagandy i rekruterów poprzez ściślejszą koordynację i wymianę informacji między organami ścigania
  2. skoncentrowanie się na ich zdolności do przeprowadzania cyberataków.

Najczęściej wykorzystywana kryptowaluta w cyberprzestępczości

Oderwanie się od terroryzmu z pewnością nie oznacza całkowitego zerwania z przestępczością internetową. Bitcoin omija działalność terrorystyczną, by stać się tak czy siak najpowszechniej stosowaną walutą w cyberprzestępczości, odgrywając kluczową rolę w przestępczym procederze. Niemniej jednak, kryptowaluty zorientowane na prywatność, takie jak Zcash i Monero, prawdopodobnie prędzej czy później zyskają popularność wśród cyberprzestępców.

“Podczas gdy przestępcze nadużycia kryptowalut pozostają w dużej mierze w sferze cyberprzestępczości, niektóre państwa członkowskie zgłosiły, że coraz częściej spotykają się z ich wykorzystaniem przez osoby niebędące cyberprzestępcami [zorganizowane grupy przestępcze]”

– sugeruje dalej raport.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi