Przegląd prasy.

1 Czym jest DasCoin.

2 Nowe Coiny.

3 Ukraiński rząd planuje wprowadzić publiczne aukcje oparte na blockchain.

4 Pismo od komornika w sprawie giełdy Bitcurex.

1

Ostatnio spore emocje wzbudza projekt o nazwie DasCoin. DasCoin w założeniu jest hybrydową kryptowalutą, która ma zdominować opanowany do tej pory przez karty bankowe rynek płatności zbliżeniowych w tradycyjnych sklepach. Trzeba przyznać, że to dość utopijna wizja. DasCoin reklamowany jest jako nowy Bitcoin. Jeżeli spóźniliście się z zakupem Bitcoina i ominęły was ogromne wzrosty to DasCoin ma rzekomo ukoić Wasz ból.Co tak naprawdę na dzień dzisiejszy oferuje DasCoin? Przede wszystkim nie można go kupić na żadnej giełdzie, co więcej nie można nabyć tej kryptowaluty także jako ICO. Jedyną opcją inwestycji w DasCoina jest zakup licencji, która umożliwi nam w przyszłości wydobycia określonej liczby tej kryptowaluty. Najtańsza licencja wydobywcza kosztuje 100 euro, a najdroższa “prezydencka” 25 000 euro. A więc inwestując nasze pieniądze niezależnie od kwoty, nie otrzymujemy cyfrowej waluty DasCoina, a jedynie licencję na jej przyszłe wydobycie.

 

 

2

Rynek kryptowalut eksplodował w 2017 roku. Bitcoin bił kolejne rekordy cenowe, popularne stało się ethereum, a blockchainem i ICO zainteresowały się nawet banki i Wall Street. Pojawiło się też wiele różnych kryptowalut, które są naprawdę dziwne.Tylko w ciągu ostatnich miesięcy informowaliśmy o tym, że swoje “coiny” emitował Burger King w Rosji – WhopperCoin; plany takie ma też Estonia (chce utworzyć estcoiny dla e-rezydentów) czy kilka banków pod wodzą szwajcarskiego UBS – chcą one postawić na blockchainie szybki system rozliczeń międzybankowych, który oparty miałby być na USC (Utility Settlement Coin).Te pomysły – nawet WhopperCoin – mają jakieś praktyczne zastosowanie. Pojawia się jednak też sporo kryptowalut, które, cóż, są co najmniej zastanawiające.

 

 

3

Jak donosi agencja Reuters, Ukraińskie Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło testować technologię blockchain do cyfrowych aukcji, na których chce sprzedawać przejęte aktywa w procesach sądowych. Sama platforma ma rozwijać się z biegiem lat oraz postępem technologicznym. Ukraina chce wprowadzić również rejestr gruntów jak i spis własności państwowych w świat blockchain.

Wiceminister Ukrainy w taki komentuje to wydarzenie:

„Chcemy stworzyć system do sprzedaży przejętych własności bardziej przejrzysty i bezpieczny tak, aby informacje w nim zawarte był dostępne dla wszystkich i tak, aby nikt nie posądził nas o manipulację”

Rząd ukraiński oficjalnie wszedł w partnerstwo z Bitfury – firmą z branży blockchain, która zajmuje się dostosowywaniem tej technologii do codziennego użytku. CEO Bitfury, Valery Vavilov oświadczył:

„Zabezpieczony system rządowy zbudowany na blockchainie pozwoli zaoszczędzić miliardy dolarów aktywów i ma duży wpływ na społeczeństwo i gospodarkę globalną poprzez wymóg przejrzystości i odpowiedzialności”.

 

 

4

Od jakiegoś czasu użytkownicy upadłej giełdy kryptowalut Bitcurex dostają pisma od komornika, który na zlecenie jednego z wierzycieli giełdy, szuka dłużników spółki Digital Future. Adresaci takich listów uznani są za potencjalnych dłużników zajętej wierzytelności. Dłużnik zajętej wierzytelności to osoba, która jest dłużnikiem dłużnika przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Jeżeli dostaniecie taki list to nie powinniście pozostawić go bez odpowiedzi, ponieważ zgodnie z art. 762

Za nieuzasadnioną odmowę udzielenia organowi egzekucyjnemu wyjaśnień lub informacji przewidzianych w art. 761 albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez organ egzekucyjny grzywną do dwóch tysięcy złotych.Kodeks postępowania cywilnego

Dlatego też powinniście odpowiedzieć na ten list zgodnie z prawdą. Jeżeli nie jesteście dłużnikiem giełdy (nie jesteście nic winni spółce Digital Future) to piszecie, że nie jesteście dłużnikiem Digital Future sp. z o.o. sp. kom. Na udzielenie odpowiedzi macie 7 dni.


REKLAMA