Przegląd prasy.

 

 

 

 

 

1 Zakaz wydobycia BTC w Rosji.

2 DasCoin piramidą finansową?!.

3 Przerwanie Impasu-Cena BTC.

4 Możliwość wypłaty 55% z giełdy bez weryfikacji.

 

 

1

Bitcoin i kryptowaluty nie mają w Rosji łatwego życia. Co prawda żadne oficjalne przepisy nie zostały jeszcze wprowadzone, ale zmienne stanowisko osób przy władzy na pewno nie buduje zaufania do tematu. Obecnie rozważany jest zakaz wydobycia BTC w prywatnych domach.Podczas gdy moskiewska giełda zamierza handlować kryptowalutami, zastępca ministra finansów mówi, że dla zwykłych ludzi nie będzie możliwości obrotu nimi, Jedni przedstawiciele władzy chcą budować własną walutę , inni chcą zakazać wydobycia . Kolejny polityk dołącza do krytyków tej technologii rekomendując prawny zakaz kopania kryptowalut w prywatnych domach. W tym samym czasie najwięksi dostarczyciele prądu w kraju prowadzą rozmowy z grupą górników, aby wydobycie w Rosji było bardziej konkurencyjne.Fundusz Informacyjnej Demokracji zapowiedział rekomendację zakazu uczestnictwa w poolach wydobywczych z prywatnych adresów podczas następnego spotkania grupy roboczej ds. rozwoju internetu. Według prezydenta funduszu, Ilyi Massukha,

„Wszystko co powiązane z wydobycie mające miejsce na terenie kraju jest startą elektryczności.”

Kwestionuje on również sensowność kopania w kontekście wydajności gospodarki kraju. Massukh twierdzi dodatkowo, że prywatne wydobycie jest niebezpieczne w związku z trudnościami systemów chłodzących w odprowadzaniu ciepła.Dla przypomnienia, kilka dni temu media poinformowały, że Gazprom i EuoSibEnergo prowadzą rozmowy z górnikami. Ewentualna współpraca miałaby mieć na celu pozyskanie taniego źródła energii. W kraju istnieje 70 potencjalnych lokalizacji, w których wydobycie mogłoby być bardziej konkurencyjnie. Na początku sierpniajeden z doradców prezydenta Władimira Putina wyszedł z propozycja zebrania 100 milionów dolarów w ramach ICO Russian Miner Coin.Posiadacze tokenów RMC mieliby otrzymywać 18% z zysków z kopania. Plan zakładał wykorzystanie sporej nadwyżki energetycznej Rosji przekładającej się na niższe ceny prądu niż w Chinach i umieszczanie koparek w prywatnych domach. Jak wszystkie te inicjatywy przełożą się na konkretne przepisy? Na faktyczne rozwiązania zapewne będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, jednak Rosja z pewnością będzie jednym z istotnych krajów w kształtowaniu przyszłości kryptowalut. Może rosyjski Whoppercoin okaże się przełomem?.

 

 

2

Na sam początek – czym jest w ogóle piramida finansowa? Jest to (zgodnie z definicją z Wikipedii) “struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze. Od nazwiska twórcy pierwszej w historii piramidy finansowej Charlesa Ponziego struktura ta zwana jest także schematem Ponziego”.

Schemat ten można w prosty sposób przedstawić za pomocą banalnej grafiki:

Piamida finansowa

Piarmida finansowa

Mówiąc prościej – każdy uczestnik swoje przychody uzależnia od wciągnięcia w struktury piramidy kolejnych nieświadomych osób, a także od każdej następnej, zwerbowanej przez ich ofiary, jednostki. Idąc w górę “piramidy” zauważamy, że największe zyski zgarnia ta osoba lub grupa, która jest na jej szczycie. Wszyscy, którzy są pod nim, po prostu generują zyski.Innym problemem jest to, że taka “piramida” potrafi zniknąć z rynku przed terminem realizacji swoich celów. W takim przypadku wszystkie jednostki spoza grupy “uprzywilejowanych” nie otrzymują należytego wynagrodzenia, ani nie są w stanie zrealizować zysków.Dlaczego więc coraz więcej i więcej osób uważa DasCoina za piramidę finansową lub MLM, czy po prostu scam. Poniżej przedstawimy wszystkie argumenty za tym, że DasCoin może okazać się oszustwem. Pragniemy zauważyć, że artykuł ten ma na celu zwrócić uwagę ludzi na problem i przestrzec ich za pomocą racjonalnych argumentów i faktów, zamiast bezpodstawnego oskarżania twórców czy samego projektu.Przeanalizujmy wpierw Whitepaper, dostarczany przez twórców projektu. Pierwsze co rzuca się w oczy to brak jakichkolwiek dat – brak daty realizacji konkretnych celów, brak dat odnośnie emisji, jedynie stwierdzeniana zasadzie “w ciągu 2 lat”, “2 tygodnie po”.W specyfikacji widzimy też sprzeczne ze sobą informacje – scentralizowana emisja jednostek, ale zdecentralizowana dystrybucja? Zdecentralizowany ekosystem, ale scentralizowana autoryzacja bazy danych? Transparentna prywatność, bez anonimowości – czyli oksymoron (użycie wyrazów przeciwstawnych do siebie), bo jak można zachować prywatność, jednocześnie będąc całkowicie transparentnym? Używanie trudnych haseł jest modne, ale jednocześnie szkodliwe, jeżeli takie sformuowania wykorzystywane są bez ich rozumienia.

Z Whitepaper dowiadujemy się także o głównych celach projektu. Wymienione są:

  • Bezpieczeństwo – cały system DasCoina musi być bezpieczny
  • Płynność – musi być możliwość wymiany DasCoina na inne rzeczy
  • Użyteczność – musi być możliowśc używania DasCoina wewnątrz rynku
  • Szacowanie kapitału – jeżeli wartość wewnątrz systemu rośnie, musi rosnąć także wartość ogólna

A teraz sprostowanie:

  1. W przypadku dwóch pierwszych punktów jest to po prostu bezsensowne opisanie oczywistości. Wiadomym jest, że projekt musi być bezpiecznym, ale twórcy nie pokusili się nawet na opisanie za pomocą jakich schematów, algorytmów czy metod zamierzają zapewnić to bezpieczeństwo.
  2. Możliwość wymiany DasCoina na inne rzeczy – nic odkrywczego i kolejne oczywistości, które nie obrazują na co może być wymieniona jednostka Dasa. Przecież po to tworzone są takie projekty tokenów i kryptowalut, aby służyły za alternatywne, lub też nie, metody płatności.
  3. Możliwość używania DasCoina wewnątrz rynku – jakiego rynku? Ogólnego? Kryptowalut? Wewnętrznego? Brak sprecyzowania jakichkolwiek ważnych informacji, gdzie można będzie go użyć. Tu pojawia się problem, że twórcy mogą całkowicie zawęzić pole wykorzystywania jednostek do jedynie ich wewnętrznego rynku, czego nikt im nie zabroni, bo pozostawili sobie (nie tylko w tym przypadku) masę “furtek”.
  4. Jeżeli wartość wewnątrz systemu rośnie, to musi rosnąć wartość ogólna. Nie do końca. Albo wartość rośnie na wszystkich rynkach, albo na jednym, lub jedynie wewnątrz systemu. Sama logika nie pozwala na to, że wartość produktu rośnie, ze względu za wzrost jego wartości w systemie.

Takich “faktów” z samego Whitepaper można wymieniać i wymieniać. Jednakże trzeba wspomnieć jeszcze o wielu innych niespójnościach.Kto jednak stoi za tym projektem? Wymieniane są osoby, które w jakiś sposób tworzą społeczność kryptowalutową, są deweloperami projektów czy znamienitymi specjalistami w dziedzinie Blockchain. Jednakże jakie ma to pokrycie z rzeczywistością? Najbardziej oczywisty przykład – Amber Gold. Menedżerowie i specjaliści z innych banków, znane nazwiska i… wielkie oszustwo. Ile osób z DasCoina po prostu odgrywa swoją rolę w zamian za sporą gażę? Sprzedanie swojego wizerunku, tylko po to, aby wisiał na stronie, także nie jest niczym nadzwyczajnym. Każdy chce zarobić, a jeśli ma to być związane jedynie z użyczeniem zdjęcia i nazwiska oraz brakiem jakichkolwiek zobowiązań, to jeszcze lepiej. Dlatego większość jest po prostu DORADCAMI i ewentualnie POMOCĄ w sprawach marketingu, reklamy czy jakichkolwiek innych dziedzin. Dlaczego te stanowiska? Ponieważ nikt ich nie pociagnie do odpowiedzialności w razie nagłego zniknięcia projektu. Ich osoby wymieniane są jedynie z tego powodu, aby ludzie, słysząc znane, poważane nazwisko, czuli się bezpieczniejsi, a projekt stawał się bardziej… “wiarygodny”. Już wielu informowało, że niektóre osoby szykują pozwy o wykorzystywanie ich nazwisk bez zgody i wiedzy (wymienione były pod naszym postem na Facebooku przez jednego z użytkowników). Poza tym – członkowie spoleczności DasCoina wymieniają więcej i więcej nazwisk, gdzie ich realni posiadacze w żaden sposób nie figurują w projekcie ani nie wypowiadają się o nim. Dziwne, prawda?

Zatrzymajmy się teraz przy strukturze tych, co tworzą “piramidę” samą w sobie. O wszystkich użytkownikach DasCoina, członkach społeczności. Wszyscy dostają bieżące informacje “na tacy”. Media, grupy, strony poświęcone tylko DasCoinowi. Rodzą się mity, fakty, spekulacje, opowieści. Wiecie dlaczego? Ponieważ na rękę jest to twórcom piramidy. Potwierdza każde słowo, aby tylko struktura pęczniała. Ale tak jak w przypadku Whitepaper – nic nie jest ani wytłumaczone, ani potwierdzone.Najgorsze jest to, że żaden z uczestników tego “projektu” nie jest w stanie odpowiedzieć na najprostsze pytania – co? kiedy? jak? w jaki sposób? czym? Prosty przykład:

Czym będzie giełda wewnętrzna? A czym zewnętrzna?

Nikt nie potrafi odpowiedzieć w rzeczowy sposób, tylko powielanie gotowych odpowiedzi. Kopiuj – wklej. Dlaczego tak jest? Bo jak wspomnieliśmy wyżej – wszystko podawane jest “na tacy”. Po co sięgać dalej? Dowiedzieć się, poczytać, utwierdzić w przekonaniach, sprawdzić i rozważyć słowa innych, skoro wszystko jest w jednym miejscu – miejscu stricte poświęconym DasCoinowi. To nie może być fałsz, prawda?.Kolejna sprawa – daty. Często w rozmowach (można to tak nazwać? rozmowami? bardziej przypomina o pole bitwy i wymianę ognia między dwoma zagorzałymi armiami) pojawiają się daty, za każdym razem różne, z każdym człowiekiem inne. Wśród popleczników DasCoina występują pewne niespójności – jeden mówi o 2017 roku, drugi natomiast o 2018, trzeci o grudniu, a czwarty o pierwszym kwartale. To kiedy w końcu? “Obóz” przeciwny ostrzeliwuje ich dokładnymi datami… z przeszłości. Tak – z przeszlości. Podają daty zaczerpnięte z oficjalnych źródeł o DasCoinie, mówiące o realizacji celów w kwietniu, maju czy czerwcu… tego roku. Aktualnie jest 4 września 2017. Mija niedługo pół roku od niektórych obietnic.

 

 

3

Miniony tydzień ostatecznie przyniósł nam wyjście z dwutygodniowej konsolidacji. Jednakże większość użytkowników zapewne nie jest zadowolona. Po szybkim rajdzie po nowe ATH „prawie osiągnięto” poziom $5000. „Prawie” jednak robi różnicę i z dniem dzisiejszym jesteśmy bliżej poziomu $4000. Cena Bitcoin po raz kolejny udowadnia jak zmienna potrafi być.

Poprzednie dwa tygodnie bowiem, były czasem względnej stabilizacji i testowania wsparcia na poziomie ok. $4000. Ten psychologiczny poziom okazał się twardym dnem i nawet dynamiczny i szybki spadek do $3600 nie wystarczył, by przełamać go na dobre. Kurs zatem odbił się i w ciągu zaledwie dwóch godzin wzrósł o blisko $300. Wzrostowi temu nie towarzyszyły jednak duży wolumen co było negatywnym sygnałem.Poziom $4970 na Bitfinex na tę chwilę okazał się nowym ATH. Wkrótce jednak doszło do silnych spadków. W tym przypadku obroty są jednak dużo większe. W zależności od siły rynku możemy spodziewać się równie dynamicznego odbicia – możliwe są też trzy pogłębiające się fale – lub dalszych spadków. Poziom $5000 potrafi działać na wyobraźnie inwestorów, gdyż jest to faktycznie wysoki poziom. Całkiem możliwe, że czeka nas kilka prób przebicia tego poziomu, ale równocześnie trzeba pamiętać, że za nami blisko dwa lata wzrostów (przerywanych krótszymi korektami).Spadki na Bitcoinie to jednak nie wszystko. Sytuacja nie wygląda też dobrze na rynku alternatywnych kryptowalut. Ciężko wskazać jak bardzo wpłynęły na to spadki BTC, a jak bardzo decyzja Chińskiego rządu, który całkowicie zakazał ICO. Większość nowych kryptowalut wprowadzana jest na rynek właśnie w taki sposób. Często można było obserwować pewną zależność. Inwestorzy uciekając od spadającego Bitcoina kupowali altcoiny, gdy zaś ten rósł altcoiny zostawały porzucane na jego rzecz. Schemat ten nie jest już powielany tak często i właśnie teraz jesteśmy świadkami spadków w zasadzie każdej kryptowaluty. Kapitalizacja całego rynku spadła z blisko $180 mld do ok. $145, czyli o ok. 20%. Rynek kryptowalut przyzwyczaił nas do dużej zmienności i wahania 20% są często codziennością. Jednakże w tym wypadku mamy do czynienia z kapitalizacją całego rynku. Nieznacznie poprawiła się dominacja Bitcoina, który odpowiada za ok. 49% kapitalizacji całego rynku.Warto spojrzeć na sytuację długoterminową w skali logarytmicznej, która pozwala bardzo dobrze porównać dynamikę ruchów na różnych poziomach cenowych. Można zauważyć pewien schemat kilku fal wznoszących. Więcej jest nie dużych świeczek zielonych, a dużo mniej czerwonych. Te drugie pojawiały się zazwyczaj po kilku zielonych pod rząd. Obecna sytuacja wydaje się powtarzać po raz kolejny. Od czasu ostatnich poważniejszych spadków poniżej $2000 mieliśmy w zasadzie 7 tygodni wzrostów. Czy zatem teraz czas na chwilę odpoczynku i kontynuację wzrostów po 2-3 tygodniach? Niedługo się okaże.

 

 

4

Zagraniczna giełda BTC-e (btc-e.nz) umożliwiła szybką wypłatę środków ze swojej giełdy. Nie potrzeba przechodzić żadnej weryfikacji a proces jest błyskawiczny (max. 72 godziny) i nieodwracalny. Nie ważne jakie środki mieliśmy na giełdzie, zostaną one przewalutowane na 50% w BTC i po 25 % w LTC i ETH. Jest tylko jeden haczyk, musimy zrzec się jakichkolwiek roszczeń do pozostałych 45 % środków. Dzięki temu że kurs ostatnio mocno urósł, ci co posiadali kryptowaluty, nawet po zaakceptowaniu straty 45 % środków, mogą wyjść na zero, według stanu i cen kryptowalut w dniu zamknięcia giełdy.Należy jednak pamiętać, że proces wypłaty może potrwać nawet 3 dni i cena BTC, LTC, ETH może się sporo różnić od ceny, po której nasze środki zostaną przewalutowane. Może to zadziałać in plus ale równie dobrze może to być in minus, jeżeli będziemy mieli odwrócenie trendu i spadki nasilą się.Jeżeli ktoś nie miał zamiaru się weryfikować to wybór wydaje się być prosty. Co jednak jeżeli weryfikacja nam nie przeszkadza i chcielibyśmy odzyskać 100 % środków. Jeżeli zdecydujemy się jednak nie skorzystać z oferty szybkiej wypłaty środków to 15 września ma ruszyć giełda, gdzie będziemy musieli poddać się pełnej weryfikacji (prawdopodobnie skan 1 albo 2 dokumentów, plus zaświadczenie o zamieszkaniu i może być jeszcze selfie z dokumentem w ręku oraz ewentualnie jakieś poświadczenie legalności naszych środków) opcji naprawdę jest sporo.Poza tym nie mamy pewności, że giełda ponownie nie zostanie zamknięta przez FBI. Ponadto po pełnej weryfikacji dostaniemy dostęp i tak tylko prawdopodobnie do 55 % naszych środków. Reszta ma zostać wypłacona w tokenach, które giełda zobowiązuje się wykupić w bliżej nieokreślonej przyszłości.Tak naprawdę sprawa nie jest prosta i każdy powinien sobie ją na spokojnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw, szczególnie że decyzja która zostanie podjęta o szybkiej wypłacie jest nieodwracalna. Po szybkiej wypłacie nasze konto zostanie bezpowrotnie usunięte z giełdy.


REKLAMA
Kup bitcoin na coinquista.com