Prezydent Maduro podnosi cenę Petro o ponad 100%

Maduro Petro

Cena wenezuelskiego Petro wzrosła z 3 600 do 9 000 boliwarów. Wzrost ten wynikł z inicjatywy prezydenta Nicolasa Maduro.

Ekonomista Leonardo Buniak nie jest zadowolony z nagłego wzrostu. Jego zdaniem wymuszony wzrost zdewaluował w znacznym stopniu państwowego boliwara. Dodał także, że wenezuelski projekt nie powinien być nazywany prawdziwą kryptowalutą, jeśli prezydent może w dowolnym momencie zarządzić wzrost jego ceny.

“Kiedy prezydent dekretuje, że Petro ma wartość 9 000 boliwarów, to jasno daje nam do zrozumienia, że nie jest on kryptowalutą […]”

Maduro chwalił się, że cena Petro jest uzależniona od surowców mineralnych i będzie pierwszą kryptowalutą, która będzie posiadała prawdziwe rezerwy wartościowe. W sierpniu 2018 roku prezydent sparował krajową kryptowalutę z główną walutą wenezuelską, co również zdaniem Buniaka jest niewłaściwym posunięciem.

“Powiązanie bolivara z Petro sprowadza go do zera.”

Chociaż nie istnieje jeszcze żaden portfel, rząd wenezuelski już sprzedaje walutę cyfrową i wydaje kupującym “certyfikat zakupu”.

Po co to wszystko?

Wygląda na to, że Maduro stara się zwiększyć poziom adaptacji Petro, aczkolwiek robi to w zły sposób. Oprócz tego, pojawiają się liczne nieprawidłowości dot. strony technicznej. Chodzi między innymi o rozbieżności w liczbie bloków, a także brak informacji publicznej na temat działalności sieci. Rozbieżności te, w połączeniu z faktem możliwości ustalania ceny, mogą stanowić poważną przeszkodę dla uznania wenezuelskiego krypto za prawdziwą kryptowalutę. To w znacznym stopniu utrudni jego adaptację zagraniczną.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi