Prasówka : Czy gotówka jest nam jeszcze potrzebna,czy w przyszłości staniemy się bezgotówkowym społeczeństwem.

1 Europol ma oko na kryptowaluty.

2 Giełda Bithumb dodaje Zcash.

3 Malta tworzy projekt oparty na technologii blockchain.

4 W Szwecji gotówka nie jest potrzebna.

 

 

 

1

Europol, agencja egzekwowania prawa Unii Europejskiej ostrzegła, że ​​wirtualne waluty takie jak Zcash, Monero i Ethereum są coraz częściej wykorzystywane na cyfrowym rynku podziemnym. Agencja przypomniała jednak, że czołowa kryptowaluta, Bitcoin, jest nadal preferowaną walutą stosowaną w cyberprzestępczości. W raporcie IOCTA z 2017 r., Europol stwierdził, że ta sfera szybko się rozwija oraz dodaje, że ​​Monero szybko zyskuje popularność dzięki swojej „dodatkowej ochronie i prywatnym funkcjom”, co czyni go atrakcyjnym dla przestępców.W swoim raporcie Interpol koncentruje się na popularności cyfrowych walut na czarnych rynkach. Jako przykład przytacza się przypadek ransomware (rodzaj szkodliwego oprogramowania, które blokuje system komputerowy lub szyfruje zapisane w nim dane, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie dostępu) nazwanego Kirk, który został uruchomiony na początku 2017 roku. Z kolei w przypadku Ethereum w sprawozdaniu stwierdzono, że inteligentne umowy oparte na kryptowalucie mogą zostać wykorzystane do zalegalizowania płatności między dostawcami usług związanymi z przestępczością. Zaprezentowano również projekt zdecentralizowanego czarnego rynku, który miałby pracować na platformie Blockchain Ethereum. Jeśli chodzi o Zcash, w dokumencie wyjaśnia się, że nie jest jeszcze przedmiotem dochodzenia w sprawie egzekwowania prawa. Jednak wirtualna waluta jest podobno obserwowana przez czarne rynki dzięki jej funkcjom związanym z prywatnością, które ukrywają zarówno odbiorcę transakcji, jak i kwotę transakcji. Największy darknet AlphaBay został zamknięty przez Europol w tym roku. Jednak przed jego wyłączeniem w systemie było już dodane Ethereum i Monero jako opcje płatności, a wcześniej były również plany obejmujące Zcash.Prawda jest taka, że dowolna waluta może być związana z wszelkimi działaniami przestępczymi – nie tylko cyfrowa. Problemy związane z bezpieczeństwem i zastosowaniem kryptowalut nie powinny zapewniać łatwego usprawiedliwienia dla organów zarządzających, do stałego bycia sceptycznym co do możliwej wartości i bezpieczeństwa walut cyfrowych.

 

 

2

Bithumb, jedna z największych giełd na świecie, dodała do swojej platformy jedną z bardziej prywatnych walut, Zcash. Dodanie jej na dużej koreańskiej giełdzie to zarówno wygrana dla Zcasha, jak i altcoinów, ponieważ kraj ten przyjął ostre podejście do ICO. Korea zawsze była dużym graczem na rynku kryptowalut, pomimo zdjęcia z niego ICO. Kraj stara się spowolnić potworną falę nowych i bezzasadnych projektów. Pomaga to jednocześnie legitymizować już istniejące waluty, takie jak Zcash, które mogą skutecznie utorować sobie drogę na rynku. Zcash został również dodany do innej ważnej giełdy na dzień przed rozpoczęciem handlu na Bithumb, firmy CEX.io z siedzibą w Anglii. Natomiast kiedy pojawiły się pogłoski o dodaniu do Bithumb, około tygodnia przed ogłoszeniem tej informacji, nastąpiło ogromne podwyższenie ceny tej anonimowej waluty. 

Wartość rynkowa Zcash wzrosła o ponad 70 procent, do prawie 400 dolarów za jednostkę, po czym cena spadła z powrotem do około 240 dolarów. Takie sytuacje dzieją się często przed dodaniem nowej waluty do giełdy, a szczególnie takiej jak jak Bithumb. Ceny monet zachowują się wtedy bardzo niestabilnie. Zcash spełnił kryteria, zauważając, że jego technologia stanowi najsilniejszy powód. W ostatnich czasach Zcash odniósł duże zwycięstwa, na przykład firma Apple zalegitymizowała ją, co umożliwiło korzystanie z kryptowaluty na iOS. Projekty podobne do Zcasha zwracają szczególną uwagę użytkowników ze względu na anonimowość. Wykorzystują one „zerowe dowody wiedzy”, koncepcję kryptografii krawędziowej, która wykorzystuje funkcje matematyczne, aby ukryć pewne informacje związane z transakcjami, takimi jak tożsamość płatnika i odbiorcy, a także zapłaconą kwotę.

 

 

3

Rząd Malty utworzy projekt w celu przetestowania możliwości wykorzystania technologii Blockchain do rejestrowania certyfikatów akademickich. Rząd współpracuje z Learning Machine Technologies w celu realizacji projektu.Zgodnie z umową, uczniowie i pracownicy na Malcie, mogą bezpiecznie przechowywać swoje rejestry edukacyjne i inne poświadczenia w jednym miejscu, udowodnić posiadaną dokumentację oraz dzielić się nimi bezpłatnie na całym świecie. Zdaniem ministra ds. edukacji i zatrudnienia, Evarist Bartolo, projekt jest dobrą strategią dla rządu.W ramach rządu maltańskiego pierwsze cyfrowe certyfikaty akademickie zostaną wydane pod koniec 2017 r. Trzy instytucje maltańskie już wyraziły poparcie dla wydawania certyfikatów.Malta jest jednym z krajów przyjaznych dla Blockchain w Europie, ponieważ ma stać się idealnym miejscem do pielęgnacji technologii w regionie poprzez legalizowanie kryptowalut w kasynach – branży, która została skoncentrowana właśnie w kraju.

 

 

4

Szwecja nie chcę gotówki pragnie zostać bezgotówkowym społeczeństwem, większość obywateli posługuję się kartą lub telefonem.to dobry znak dla cyfrowych walut, które całkiem możliwe, że znajdą swoją niszę na tak zmodernizowanym rynku.

Jak zauważa wiele szwedzkich instytucji finansowych, przedsiębiorstwa nie czerpią zysków z korzystania z gotówki. Pieniądze muszą być fizycznie zarządzane, co przyczynia się jedynie do większej ilości pracy, jaką muszą ponieść przedsiębiorcy. W dodatku kontrolowanie przez państwo pochodzenie pieniędzy jest znacznie trudniejsze w przypadku płatności gotówką. Między innymi z tego powodu Szwecja od wielu lat dąży do transakcji bezgotówkowych i jest w tej dziedzinie liderem.Z raportów wynika, że 900 spośród 1600 szwedzkich oddziałów bankowych nie przechowuje już gotówki oraz nie przyjmuje depozytów gotówkowych. Liczba bankomatów stopniowo maleje, a przepływ korony Szwedzkiej spadł z 106 mld koron w 2009 r. do 60 mld w 2016 roku.Szwedzkie banki centralne takie jak Riksbank zastanawiają się, czy kraj ten powinien wprowadzić cyfrową formę pieniądza wspieranego przez rząd. Gdzie jak wiadomo Bitcoin jest jednym z wiodących rozwiązań, jeżeli chodzi o cyfrowe płatności.Dane pochodzące od operatora kart płatniczych Visa wskazują, że obywatele Szwecji korzystają z kart płatniczych trzykrotnie częściej niż przeciętni europejczycy. W drodze do wyeliminowania gotówki z obiegu pojawiają się oczywiście pewne problemy. Jednym z takich problemów jest umożliwienie płatności osobom, które nie posiadają ani konta w banku, ani telefonu komórkowego. Bitcoin,który nie wymaga od swoich użytkowników posiadania konta bankowego, co jeden z powyższych problemów rozwiązuje. Pozwala także na wydawanie swoich pieniędzy w sposób w dużym stopniu anonimowy. Jednak, aby się przekonać czy jakakolwiek kryptowaluta zostanie zaangażowana do poprawy systemu płatności w Szwecji i innych krajach, jeszcze trochę będziemy musieli zaczekać.


REKLAMA