Policja ostrzega: wzrasta częstotliwość pojawiania się maili z żądaniem kryptookupu

Policja Ataki Okup

Jak ostrzega polska Policja, oszuści co raz częściej wykorzystują pocztę elektroniczną do wyłudzania okupu. Według policyjnych danych znacząco wzrosła ilość maili informujących o rzekomym przejęciu kontroli nad komputerem.

“Zdobyte” przez oszustów dane to m.in. historia przeglądarki, kopie danych z dysków twardych czy materiał nagrany kamerką wbudowaną/podłączoną do komputera. Oczywiście wiadomości zawierają również informacje co należy zrobić, aby uniknąć przekazania wspomnianych danych osobom trzecim (rodzinie, pracodawcy itp.). Szantażyści głównie żądają okupu o różnej wartości, najczęściej w postaci kryptowalut.

Dziennik Elbląski skontaktował się z policjantami z wydziału ds. cyberprzestępczości prowadzącymi sprawę.

“Informacje zawarte w treści takiego e-maila są całkowicie nieprawdziwe i zmyślone przez oszusta. Nie posiada on żadnej kontroli nad komputerem. Nie posiada żadnych informacji dot. przeglądanych stron, nie posiada żadnych zdjęć z kamery komputera. Informacja o rzekomo posiadanych zdjęciach z kamery może być wręcz śmieszna, ponieważ adresat takiego maila może nawet nie posiadać kamery lub ma ją zasłoniętą”

Naczelnik wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Olsztynie, mł. insp. Leszek Róziecki prosi wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku w przypadku otrzymania takowej wiadomości.

“Prosimy, aby nie zwracać uwagi na tego typu wiadomości. Należy je ignorować, kategorycznie nie wolno wysyłać żadnych pieniędzy. Sprawca nie posiada żadnych informacji o nas, po prostu bezczelnie kłamie”

O bezpieczeństwo należy dbać

Jedyne dane, które może posiadać nadawca wiadomości z szantażem, to ewentualnie hasło do konta e-mail adresata. Jest to niestety możliwe w związku z niejednokrotnymi wyciekami danych z portali społecznościowych czy serwisów internetowych. Jednakże, faktyczność wycieku waszych danych możecie sprawdzić z wykorzystaniem strony haveibeenpwned.com.

Policja apeluje, aby w przypadku otrzymania tego typu wiadomości bądź wykrycia wycieku danych zmienić hasła do używanych skrzynek mailowych, kont społecznościowych, bankowych, sklepowych itp. Z resztą, okresowa zmiana haseł to również dobry nawyk, który być może umożliwi wam uniknięcie “włamu” do waszej prywatnej strefy.

źródło: dziennikelblaski.pl

REKLAMA