Nowe przepisy mogą wprowadzić cyfrowego dolara

Demokraci w kongresie USA opracowali dwa przepisy, które mogą wprowadzić cyfrowego dolara w ramach szerszych planów wobec przeciwdziałania COVID-19.

Odpowiednie projekty to Ustawa o odpowiedzialności za pracowników i rodziny oraz Ustawa o ochronie finansowej i pomocy dla amerykańskich konsumentów, stanów, firm i osób wrażliwych.

Oba projekty sugerują wysyłanie płatności stymulacyjnych do wykwalifikowanych osób dotkniętych wyłączeniami COVID-19.

Odpowiednie sekcje proponują przekazywanie miesięcznych płatności w wysokości 1000 USD osobom nieletnim i 2000 USD osobom dorosłym. Decyzja zostanie podjęta na podstawie krajowych stóp bezrobocia i dochodu indywidualnego.

Jeśli wprowadzony zostanie dolar cyfrowy, będzie on dystrybuowany za pośrednictwem tradycyjnego systemu bankowego.

Ponadto usługa pocztowa w USA pozwoli „niezabankowanym” użytkownikom, którzy nie mają uprawnionych identyfikatorów, na otrzymywanie dolara cyfrowego za pośrednictwem specjalistycznych bankomatów w urzędach pocztowych.

Proponowany dolar cyfrowy nie będzie reprezentowany w blockchain ani zdecentralizowanej księdze.

Oznacza to, że nie będzie to kryptowaluta taka jak Bitcoin. Można go jednak uznać za odległego krewnego, ponieważ salda są reprezentowane na cyfrowej księdze rachunkowej – choć prowadzonej przez banki. Byłby to pierwszy przypadek cyfrowej waluty banku centralnego w Stanach Zjednoczonych.

Płatności można przedstawiać na dwa sposoby: albo jako saldo w dolarach składające się z zapisów księgowych banku Rezerwy Federalnej, albo jako elektroniczną jednostkę wartości, która może być wykupiona przez instytucje finansowe.

Banki członkowskie, zdefiniowane jako banki będące członkami Rezerwy Federalnej, będą musiały ustanowić portfel tranzytowy, który umożliwi odbiorcom dostęp do „proporcjonalnej części połączonego salda rezerw”. Portfele niebędące członkami mogłyby również włączyć się do systemu portfela tranzytowego.

To jedna z kilku trwających prób pobudzenia gospodarki USA w następstwie COVID-19.

Oprócz pakietu stymulacyjnego Kongresu Rezerwa Federalna ogłosiła, że ​​będzie nadal łagodzić ilościowo i że zacznie skupować dług publiczny i obligacje korporacyjne.

Wraz z tymi wysiłkami kluczowa może być cyfrowa waluta, która skutecznie przynosi ulgi jednostkom.

Jednak biorąc pod uwagę, że USA rozważały wcześniej dolara cyfrowego bez wprowadzenia go, nie jest jasne, że będzie to faktycznie część każdego planu bodźców, który zostanie ostatecznie wprowadzony.


REKLAMA