Nowa sieć płatności DLT w Kambodży ma na celu osłabienie dolara amerykańskiego

Dyrektor generalny Narodowego Banku Kambodży ujawnił, że platforma płatności DLT banku centralnego zostanie uruchomiona do końca roku.

Bank centralny Kambodży uruchomi sieć technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT), aby umożliwić większą interoperacyjność w sektorze płatności w tym kraju. Konsumenci będą mogli dokonywać niemal natychmiastowych płatności za pośrednictwem platformy, za pomocą aplikacji mobilnej i kodów QR.

11 maja asystent gubernatora i dyrektor generalny Narodowego Banku Kambodży, Serey Chea, ujawnił, że głównym celem sieci DLT było osłabienie popularności dolara amerykańskiego:

„Kambodża jest prawdopodobnie najbardziej dolarową gospodarką na świecie. Cały system finansowy, a właściwie cała nasza gospodarka, [ponad] 90 procent […] opiera się na dolarach amerykańskich ”

Chea powiedział, że ​​sieć płatności oparta na DLT rozwija się od czterech do pięciu lat i wkrótce zostanie uruchomiona: „Planujemy ją uruchomić w 2020 r.,”

Platforma testuje 12 banków uczestniczących i oczekuje się, że wszystkie instytucje finansowe w tym kraju przystąpią do platformy dobrowolnie. Platforma płatności DLT w Kambodży ma na celu ułatwienie bankom w Kambodży, dostawcom portfeli elektronicznych i klientom bankowym dokonywania transakcji między sobą.

Chea ogłosił również, że Kambodża rozpoczęła opracowywanie „projektu płatności transgranicznych” we współpracy z wiodącą malezyjską instytucją finansową Maybank ukierunkowaną na przekazy pieniężne od pracowników migrujących.

Chea stwierdził „użycie lokalnej waluty jest bardzo minimalne, a powód jest bardziej psychologiczny niż ekonomiczny”, argumentując, że większość krajów borykających się z „dolaryzacji” wykazuje słabe czynniki makroekonomiczne, ale:

„W przypadku Kambodży wszystkie nasze podstawy są mocne. Mamy bardzo stabilny kurs walutowy, bardzo niski wskaźnik inflacji i bardzo dobre perspektywy gospodarcze. ”

Ankiety przeprowadzone przez bank centralny sugerują, że niepraktyczność dokonywania codziennych transakcji przy użyciu rielu kambodżańskiego jest główną przyczyną braku jego krajowego użytku.

„Jeden dolar amerykański to 4000 rielli. Jeśli miałbyś wydać na coś, co jest warte równowartość 10 dolarów amerykańskich, musisz zapłacić 40 000 riel, a następnie wraz ze wzrostem wartości pojawia się więcej zer. […] Z naszej ankiety, to utrudnia życie wielu użytkownikom. ”

Chea dodaje:

„Myśleliśmy, że jeśli dokonamy płatności w formie elektronicznej, ludzie nie będą musieli tak bardzo przejmować się liczbą zer i niedogodnością związanymi z noszeniem dużej ilości banknotów w kieszeni”.


REKLAMA
Coinquista – załóż konto i otrzymaj darmowe kryptowaluty