Norwegia: nowe zasady dla dostawców usług krypto

Finanstilsynet

Finanstilsynet, norweski Urząd Nadzoru Finansowego wprowadza nowe przepisy dotyczące prania pieniędzy, obejmujące podmioty zajmujące się wymianą i magazynowaniem krypto. Ustawa, która wejdzie w życie 15 października, będzie miała znaczny wpływ na firmy mające siedzibę w Norwegii, w tym oddziały zagranicznych firm.

Urząd ogłosił w czwartek, iż krajowe Ministerstwo Finansów ustanowiło nowe przepisy dotyczące prania pieniędzy, dotyczące “norweskich dostawców wirtualnych usług wymiany i przechowywania”.

Firmy będą miały czas na dostosowanie się do przepisów do 15 stycznia 2019r. Jak wyjaśnia urząd, “ustawa dotyczy spółek założonych w Norwegii, ale również oddziałów spółek zagranicznych”

“Finanstilsynet chce sprawić, że dostawcy wirtualnych usług wymiany walut i przechowywania danych będą przestrzegać zasad dotyczących prania pieniędzy. Jednakże, w intencji urzędu nie leży monitorowanie innych obszarów działalności, takich jak ochrona inwestorów.”

Wpływ na klientów

Zgodnie z nowymi zasadami, objęci nowym przepisami usługodawcy muszą zarejestrować się w Finanstilsynet i dostarczyć niezbędne dokumenty. Agencja opisała proces następująco:

“Klienci muszą spodziewać się obowiązku identyfikacji, a także pytań dotyczących na przykład transakcji, pochodzenia funduszy itp.”

Zasady nakładają również wymogi dotyczące tworzenia sprawozdań przez dostawców usług kryptograficznych. Jednakże, “osoby, które kupują lub sprzedają własne wirtualne waluty w celach prywatnych” oraz osoby, które okazjonalnie “pomagają przyjaciołom i znajomym w zakupie i sprzedaży wirtualnych walut” nie będą podlegać wymogom sprawozdawczym.


REKLAMA