Mining Malware Tsunami trwa: “5000” wysokoprofilowych brytyjskich stron internetowych zostało trafionych skażonym pluginem.

Oprogramowanie nielegalnie kopiące kryptowaluty wykorzystujące wtyczkę dla osób niewidomych i niedowidzących zainfekowało “tysiące” stron internetowych, w tym stronę rządu brytyjskiego, informuje Guardian w niedzielę, 11 lutego.

Jak informują różne media w poniedziałek, szkodliwy skrypt został wprowadzony do BrowseAloud, wtyczki, która pomaga osobom z ograniczonym wzrokiem w dostępie do treści online. Obecnie zainfekowanych jest ponad 5000 stron internetowych, w tym brytyjska National Health Service (NHS), studencka wypożyczalnia samochodów i lokalne urzędy. Komentując wydarzenia, brytyjski organ nadzorujący National Cyber Security Center (NCSC) powiedział, że “nic nie sugerowało”, że konsumenci byli zagrożeni po wdrożeniu środków kontroli szkód.
“Eksperci techniczni NCSC badają dane dotyczące incydentów złośliwego oprogramowania wykorzystywanych do nielegalnego pozyskiwania kryptowaluty” – czytamy w oświadczeniu 11 lutego.
“Usługa, której dotyczy problem, została podjęta w trybie offline, co w dużej mierze złagodziło problem. Witryny rządowe nadal działają bezpiecznie. Na tym etapie nic nie wskazuje na to, że internauci są zagrożeni “.
Wiadomości pochodzą z wielu ostrzeżeń o podobnym rozprzestrzenianiu szkodliwego oprogramowania na całym świecie, w tym o „Monero”, który infekował urządzenia z Androidem w tym miesiącu. W międzyczasie w styczniu Cointelegraph poinformował, w jaki sposób osoby trzecie zdołały wykorzystać YouTube do wydobycia krypto-waluty poprzez przejęcie kontroli nad platformą reklamową DoubleClick firmy Google. NHS była jedną z pierwszych i najbardziej dotkniętych ofiar niesławnego ataku złośliwego oprogramowania WannaCry w 2017 r., W którym hakerzy żądali 300 dolarów w bitcoinie, aby odblokować komputery.

REKLAMA