Twórca Stellar: 90% projektów kryptowalutowych to nonsens

Jed McCaleb - twórca Stellar

Jed McCaleb, były CTO Ripple i twórca Stellar (XLM), w wywiadzie dla Yahoo Finance określił większość projektów kryptowalutowych jako “B.S”.

“B.S” to skrótowiec słowa “bullshit”, oznaczającego po polsku”nonsens” czy też “bzdura”.

Większość projektów to nonsens?

McCaleb uważa, że większość tradycyjnych instytucji finansowych nie wykorzysta blockchainu Bitcoina w praktyce. Jako powód podał dłuższy czas przetwarzania transakcji niż w przypadku innych projektów.

“Nie musi to być blockchain Bitcoin, jednak jeśli nie jest to łańcuch publiczny to mijasz się z celem”

Według McCaleba sieci blockchain powinny zawsze być “bezuprawnieniowe”, ponieważ bezsensem jest stosowanie technologii DLT do wdrażania prywatnych systemów zarządzania bazami danych. Jak dodał w wywiadzie:

“Dziewięćdziesiąt procent tych projektów to B.S. Liczę, że w 2019 się to zmieni.”

Jako przykład podał projekt Justina Suna, stwierdzając, że “projekty takie jak Tron to po prostu śmieci. Ludzie wyrzucają na to mnóstwo pieniędzy, a one po prostu są niesprawne technicznie.”

Stellar ideałem?

Wręcz przeciwnie. Programista uważa, iż nie ma platformy kryptowalutowej, która byłaby w stanie kompleksowo rozwiązać każdy problem. Jak podkreśla, każdy projekt ma swoje zalety.

“Są rzeczy, w których Bitcoin jest dobry, są takie, w których dobre jest Ethereum, są również inne, w których dobry jest Stellar. No i cóż, żadne z nich nie może zrobić wszystkiego dobrze.”

A wy jak uważacie? Podzielacie zdanie McCaleba?


REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *