Łotwa chcę opodatkować kryptowaluty.

Próbując przejąć część zysków, rząd Łotwy może zaakceptować kryptowaluty jako legalny środek wymiany. Tegoroczna kampania podatkowa jest w toku, a urzędnicy nie mają zbyt wiele czasu. Dwie komisje parlamentarne i Ministerstwo Finansów wyraziły w tym tygodniu swoje poglądy na ten temat. Łotysze mogą już wkrótce zawdzięczać podatek państwowy od zysków z transakcji kryptograficznych.

Kryptowaluty uznane za niebezpieczne, ale podlegające opodatkowaniu

Według łotewskiego ministerstwa finansów, 20% podatek może zostać nałożony na zyski kapitałowe z transakcji z kryptowalutami. Jej przedstawiciele ogłosili propozycję podczas spotkania z deputowanymi z sejmowej Komisji Budżetowej i Podatkowej w środę.

Niektórzy prawodawcy przypomnieli swoim kolegom i wyborcom, że kryptowaluty nie są uważane za prawny środek płatniczy w tym* państwie bałtyckim i pochodzą z baniek spekulacyjnych i piramid finansowych. Członkowie Komitetu ds. Rynków finansowych i kapitałowych zauważyli jednak, że krypto takie jak bitcoin może “funkcjonować jako środek wymiany”.

Ministerstwo Finansów ujawniło również, że łotewski rząd rozważa wprowadzenie kompleksowych przepisów dotyczących krypto- walut. Grupa robocza powołana przez Premiera Mārisa Kučinskisa otrzymała zadanie przygotowania propozycji. Według Baltic Reporter zbada ryzyko rynkowe, ale także oceni potencjalne korzyści związane z kryptowalutami.

Politycy często krytykowali krypto za niewykonanie jednej lub kilku funkcji pieniądza fiducjarnego – środka płatniczego, środka wymiany, jednostki rozliczeniowej i zasobu wartości. Wydaje się jednak, że przy założeniu dochodów budżetowych wymogi wobec “wirtualnych pieniędzy” nie są tak surowe. Oznaczanie “środków wymiany” daje teraz władzom łotewskim możliwość opodatkowania transakcji kryptowalutowych. Być może, jeśli pomyślą o podatku VAT, status “środka płatniczego” zostanie również przypisany. Obecnie nie ma obowiązku płacenia podatku za kryptograficzne zakupy towarów i usług na Łotwie.


REKLAMA