Kryptoliderzy do Kongresu: Pośpieszcie się albo sobie pójdziemy

25 września około 80 liderów biznesowych reprezentujących branżę kryptowalutową i Wall Street spotkało się z amerykańskimi prawodawcami w celu przekazania im ważnej wiadomości: “Zróbcie krok w kierunku jasności regulacyjnej w sprawie kryptografii i ICO bez odwlekania albo zobaczycie jak innowacje opuszczają USA”.

Ruszcie się wreszcie!

Grupa żądająca szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących kryptografii zebrała się na Kapitolu, aby wziąć udział w spotkaniu zorganizowanym przez Rep. Warrena Davidsona.

Podczas gdy skład grupy w pewnym stopniu odzwierciedlał ważniejsze kwestie poruszane przez społeczność kryptograficzną, nie zawierał żadnego członka z najpopularniejszych tak zwanych grup anty-establishmentowych w branży. Grupa nie miała w sobie również żadnego inwestora detalicznego, który byłby mocno zaangażowany w Bitcoina czy inne kryptowaluty.

Wielu pracowników reprezentujących przestrzeń kryptograficzną wyraziło sprzeciw wobec wątpliwości co do prawnego i regulacyjnego statusu kryptowalut. Starali się uzyskać bardziej precyzyjny pogląd w uciążliwych kwestiach, chociażby takich jak rozważane nad walutami cyfrowymi jako papierami wartościowymi.

“Wszyscy chcemy sprawiedliwego i uporządkowanego rynku”

– powiedział Mike Lempres, główny prawnik i specjalista ds. Ryzyka w Coinbase San Francisco.

W swojej odpowiedzi Kongres wydawał się w większości przychylny obawom zgłaszanym przez grupę. Kongresman Davidson potwierdził potrzebę zastosowania odpowiednich środków regulacyjnych i stwierdził, że opinie liderów branży reprezentujących przestrzeń krypto-graficzną “są kluczowe dla pomagania nam [prawodawcom, przyp.red.] w zmianie narzuconego surowego podejścia regulacyjnego, które może powstrzymać innowacje i zabić rynek ICO w USA”.

Prawodawcy muszą wykształcić się w zakresie krypto

Brak świadomości wśród prawodawców na temat przemysłu kryptograficznego jest jednym z powszechnie uznanych “murów” przeszkadzających w działaniach regulacyjnych. Problem ten został poruszony podczas wspominanego spotkania.

Darren Soto skorzystał z okazji, aby wskazać, że większość prawodawców w Kongresie niekoniecznie sprzeciwia się kryptowalutom – po prostu nie mają zbyt dużej wiedzy na ten temat.

Szerszy konsensus wśród uczestników kongresu, którzy wzięli udział w wydarzeniu, odzwierciedlało nastawienie Soto. Uznali, że przyjęcie ustawodawstwa może przynieść korzyści rodzimemu przemysłowi kryptograficznemu poprzez stymulowanie innowacji i adaptacji w ramach granic regulacyjnych.

Paneliści podkreślili także “efekt mrożący”, który mógłby potencjalnie wynikać z niepewności co do statusu prawnego krypto i ICO. Jak zauważył David Forman, główny prawnik w Fidelity Investments, niesprawiedliwe jest karanie ludzi za przestępstwa finansowe “jeśli zasady są niejasne, niepisane lub nieznane”, a poza tym jeżeli są otwarte na interpretację.

Grupa zwróciła także uwagę Kongresu na możliwości innowatorów i obiecujących startupów w przestrzeni kryptograficznej, przeciwstawiając USA innym jurysdykcjom, które są znacznie bardziej przyjazne dla branży. Porównali amerykańską politykę do Indii, gdzie rygorystyczna polityka antykryptograficzna pozostawiła niewiele miejsca na innowacje.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi