KNF ostrzega przed BitMarket24

KNF BitMarket24

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła na liście ostrzeżeń publicznych dwa podmioty. Są to BitMarket24 sp. z o.o. i BM24 LTD.

Jak uwzględniono, oba podmioty działają z wykorzystaniem serwisu internetowego BitMarket24.

KNF zawiadamia prokuraturę

Jak informuje KNF, do Prokuratury Okręgowej w Krakowie złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych.

“Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie”.

Komisja przypomina, że prowadzenie giełdy kryptowalutowej wiąże się z obowiązkiem uzyskania odpowiednich zezwoleń (np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie o usługach płatniczych).

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych?

Jest to publiczna lista firm, podejrzanych o nieuczciwe działania. Trafiają na nią podmioty, w których sprawie Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na listę ostrzeżeń KNF mogą trafić zarówno instytucje nadzorowane przez komisję (np. banki), jak również te niepodlegające jej nadzorowi. W praktyce, przypadki umieszczenia na liście podmiotów nadzorowanych należą do rzadkości.


REKLAMA