Jak globalna pandemia wpływa na korzystanie z kryptowalut

Globalna pandemia Covid-19 z pewnością wpłynęła na cenę krypto-aktywów. Warto jednak zadać nieco inne pytanie: jak globalna pandemia wpływa na korzystanie z kryptowalut? Czy użytkownicy uciekają lub unikają różnych łańcuchów bloków, skoro większość świata pozostaje w domu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zaczęto od analizy aktywnych danych adresowych z Coin Metrics dla dziesięciu najlepszych projektów na CoinMarketCap (od 24 marca). Coin Metrics nie ma aktywnych danych zliczania adresów dla EOS, więc pozostało dziewięć tokenów: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Tether, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Litecoin, Binance Coin i Tezos.

Pierwsze pytanie dotyczy tego, czy były jakieś ogólne trendy w liczbie aktywnych adresów. Czy w większości z tych projektów zaobserwowano wzrosty lub spadki w tym samym czasie? Ścisła korelacja między liczbą aktywnych adresów w tych projektach może sugerować szerszy wzorzec aktywności użytkowników kryptograficznych, dlatego zwrócono uwagę na wyniki korelacji Pearsona dla każdego tokena, używając dziennych liczb aktywnych adresów od 1 stycznia 2020 r. Do 23 marca 2020 r. .

Nie znaleziono żadnych dowodów na żaden wzorzec. W powyższej korelacji wynik 1 odzwierciedla idealną korelację dodatnią, wynik -1 odzwierciedla idealną korelację ujemną. Każdy wynik od -0,4 do 0,4 sugeruje, że w ogóle niewiele jest dowodów na jakąkolwiek korelację. Jak widać, niewiele było dowodów na korelację między wzorcami liczby aktywnych adresów któregokolwiek z tych tokenów.

Jedynym wyjątkiem był Ethereum i wdrożenie ERC20 USDT w łańcuchu Ethereum. Ta korelacja nie ma szczególnego znaczenia, ponieważ można się spodziewać pewnego poziomu korelacji między liczbą aktywnych adresów w Ethereum a liczbą aktywnych adresów w popularnym tokenie ERC20, ponieważ tokeny ERC20 używają łańcucha bloków Ethereum.

Oczywiście te tokeny nie mają tego samego ogólnego wzorca. Ale co z każdym tokenem osobno? Wykreślono dzienną liczbę aktywnych adresów każdego tokena dla tego samego przedziału czasowego do porównania:

Na powyższych wykresach wiele się dzieje, ale oto najważniejsze rzeczy:

Aktywne adresy w Ethereum (i implementacja USDT na Ethereum) wzrosły dość zauważalnie wraz z eskalacją kryzysu COVID-19. Może się zdarzyć, że wielu użytkowników, którzy nie są ogólnie aktywni, zwróciło się do USDT jako bezpiecznej przystani w ciągu ostatnich kilku tygodni, co prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby aktywnych adresów tutaj.

Binance Coin również nieznacznie wzrósł.

Wydaje się, że aktywne adresy w łańcuchu Bitcoin SV wykazują tendencję spadkową. Wydaje się, że zaczęło się to, zanim globalny krach rynkowy gwałtownie obniżył ceny kryptowalut.

Litecoin odnotował ogromny wzrost liczby aktywnych adresów w dniach 6-8 marca. W tym czasie pojawiło się kilka ważnych wiadomości, w tym blokada Włoch, ogłoszenie stanu wyjątkowego w Kalifornii i odwołanie SXSW, chociaż jest bardzo możliwe, że nie ma związku przyczynowego między tymi wiadomościami a aktywnością sieci Litecoin.

Co ciekawe, nie wydaje się, aby większość z tych głównych tokenów widziała jakiekolwiek poważne zmiany w aktywnych wzorcach adresów, nawet gdy życie zmieniło się ogromnie dla milionów w miarę rozprzestrzeniania się pandemii.

Surowe dane DApp są trudne do zdobycia, ale szybki rzut oka na 30-dniowe wykresy aktywności użytkowników Dapps sugerują, że sytuacja jest podobna. Nie ma spójnego wzorca, który sugerowałby, że użytkownicy kryptowaluty ogólnie zmienili swoje nawyki.

A może to dobra wiadomość. To, że użytkownicy nie porzucili krypto w czasach kryzysu, może odzwierciedlać fakt, że wiele osób uważa branżę za wystarczająco stabilną, aby wytrzymać ten kryzys. A fakt, że ludzie nie przybyli na nią, choć mniej pozytywnie, przynajmniej sugeruje że główny nurt kryptowalut może mieć bardziej realistyczne oczekiwania co do rynku, a ludzie nie zwracają się do niego w celu jakiegoś magicznego uratowania od tradycyjnego rynku akcji, co prawdopodobnie nie nastąpi.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi