Islandia: Firmy zajmujące się wydobywaniem kryptowalut,zużyją więcej energii niż gospodarstwa domowe w 2018 roku.

Islandia najpewniej zużyje więcej energii na wydobycie krypto niż na utrzymanie gospodarstw domowych w tym roku, jak podaje Associated Press, poniedziałek, 12 lutego. Naturalnie zimny klimat i dostęp do energii odnawialnej są wymieniane jako główne przyczyny napływu firm kryptograficznych do nordyckiego kraju wyspiarskiego.

Islandzki biznesmen Johan Snorri Sigurbergsson z firmy energetycznej Hitaveita Sudurnesja przewiduje podwojenie zużycia energii przeznaczonej do wydobycia kryptowalut w tym roku do 100 megawatów, czyli więcej energii niż 340 000 mieszkańców Islandii zużyje w tym czasie na własny użytek. Sigurbergsson powiedział AP, że “nie mógł przewidzieć tego trendu” cztery miesiące temu “- ale wtedy Bitcoin przeszedł w górę.” Donosi, że właśnie spotkał się z firmą wydobywczą, która chce kupić 18 megawatów. Sprzęt do wydobywania bitcoinów wymaga dużej ilości energii do wykonania obliczeń, aby znaleźć “hashe”, które następnie dadzą mu w „nagrodę” Bitcoiny.
Zaproponowano alternatywne rozwiązania w stosunku do obecnej metody wydobycia energii, np. Użycie Proof-of Stake zamiast Proof-of Work lub wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania komputerów górniczych. Tereny wydobywcze na Islandii naturalnie mają możliwość produkowania mniejszego zanieczyszczenia niż kopalnie węgla kamiennego zlokalizowane w Chinach, ponieważ mają dostęp do elektrowni geotermalnych i hydroelektrycznych, tańszych i bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw dla węgla. Keflavik, nadmorskie miasteczko na południowym półwyspie Islandii, jest domem dla trzech największych miejsc wydobycia bitcoinów w kraju.

REKLAMA


Te górnicze “farmy” mają ściany otwarte na żywioły, dzięki czemu zimny wiatr naturalnie chłodzi sprzęt górniczy. W USA, gdy firmy wydobywcze zaczęły masowo wjeżdżać do Waszyngtonu, aby skorzystać z tańszej energii elektrycznej państwa, infrastruktura danych jednego małego powiatu szybko została przeciążona i wymaga teraz dodania 100 megawatów. Smari McCarthy z Islandzkiej Partii Piratów, antypartyjnej partii politycznej, która weszła do parlamentu Islandii po katastrofie finansowej w 2008 roku, podniosła możliwość opodatkowania zysków z wydobycia bitcoinów, biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo wydobywcze należy do kategorii “tworzenia wartości” w kraju. Niezależnie od potencjalnych zysków, McCarthy nie jest pewien, co wydobycie bitcoinów może przynieść do Islandii, informuje w rozmowie z AP:
“Wydajemy dziesiątki, a może setki megawatów na produkcję czegoś, co nie ma namacalnego istnienia i nie ma rzeczywistego zastosowania dla ludzi spoza sfery finansowych spekulacji.” To nie może być dobre. “

W grudniu 2016 r., Gdy Islandia zbierała się, by stworzyć alternatywną koalicję, która obejmowała Partię Piratów po niejednoznacznych wynikach wyborów, założyciel Partii Piratów odniósł się do ich platformy jako najbardziej “korzystnej” dla ścieżki Bitcoina do legalności w kraju.

REKLAMA