Huawei poszukuje patentu na zarządzanie prawami Blockchain.

Chiński gigant telekomunikacyjny i producent telefonów komórkowych Huawei może próbować korzystać z technologii blockchain w celu ochrony praw własności cyfrowej.

W najnowszym zgłoszeniu patentowym, wydanym we wtorek przez chińskie Państwowe Biuro Własności Intelektualnej, firma technologiczna z siedzibą w Shenzhen wyszczególnia wynalazek, który twierdzi, że dodaje funkcję weryfikacji do sieci dystrybucji treści peer-to-peer opartej na technologii blockchain.

Zgodnie z wnioskiem złożonym po raz pierwszy w sierpniu 2016 r. System zapisywałby informacje weryfikacyjne dotyczące treści cyfrowych na blockchain. Gdy strony inicjują żądania pobierania w sieci peer-to-peer, system dopasowuje swoje prywatne klucze lub licencje w celu uzyskania dostępu do treści z informacjami weryfikacyjnymi.

Tylko jeśli dojdzie do konsensusu przy sprawdzaniu poprawności żądania, blockchain pozwoli na pobranie, oświadczenie patentowe mówi. Huawei twierdzi, że technologia jest w istocie sposobem na ochronę praw własności intelektualnej do treści cyfrowych, które są dystrybuowane w sieciach peer-to-peer.

Mimo że okaże się, czy wniosek zostanie przyznany przez urząd patentowy, zgłoszenie oznacza kolejny wysiłek Huawei zmierzający do opracowania i przyjęcia technologii blockchain.

Firma dołączyła do konsorcjum blockchain Hyperledger w październiku 2016 roku, kilka miesięcy po złożeniu patentu. Jak donosi CoinDesk w styczniu tego roku, firma telekomunikacyjna jest również jednym z pierwszych użytkowników oprogramowania Sawtooth firmy Hyperledger, dla którego firma obecnie opracowuje dekompilator.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi