Gubernator Banku Anglii: otwarty na ideę cyfrowej waluty banku centralnego.

Gubernator Banku Anglii Mark Carney powiedział na konferencji rocznicy Riksbank, że jest otwarty na perspektywę cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), informuje Bloomberg 25 maja. Riksbank jest bankiem centralnym Szwecji.

Chociaż podobno nie jest przeciwny idei wprowadzenia CBDC, Carney podkreślił, że jakiekolwiek takie przyjęcie cyfrowej waluty nie nastąpi wkrótce. Prezes brytyjskiego banku centralnego stwierdził, że kryptowaluty nie stanowią obecnie równi z normalnymi walutami.

W lutym tego roku Carney ostro skrytykował kryptowaluty podczas wydarzenia na londyńskim Regent’s University, mówiąc:

“Kryptowaluta do tej pory zawiodła … zdobycia tradycyjnych aspektów pieniądza. To nie jest magazyn wartości, ponieważ jest na całej mapie. Nikt nie używa go jako środka wymiany “.

Na początku tego miesiąca Bank Anglii wydał dokument roboczy, w którym przedstawiono różne scenariusze możliwych zagrożeń finansowych i niestabilności związanych z korzystaniem z CBDC. W raporcie stwierdzono, że w opisanych scenariuszach nie było powodu, aby sądzić, że przyjęcie CBDC wpłynie negatywnie na prywatny kredyt lub zapewnienie pełnej płynności gospodarki.

W 350. rocznicę Riksbank 25 maja, Carney podkreślił, że “przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” banków centralnych są i są uzależnione od utrzymania publicznego zaufania do systemu finansowego. Dodał, że od czasu Brexitu Bank Anglii dokonał przeglądu swojego systemu finansowego, który uczynił go bardziej odpornym na wstrząsy, takie jak te, które podążają za skłóceniem wydarzeń takim jak Brexit.


REKLAMA