George Gilder: Nadchodzi kres obecnego systemu finansowego

George Gilder

Ekonomista George Gilder poruszył podczas występu w programie “Life, Liberty & Levin” temat kryptowalut. Gospodarz programu, Mark Levin, poprosił ekonomistę, autora i entuzjastę technologii o wyjaśnienie czym jest blockchain.

Gilder, autor “Life After Google: The Fall of Big Data and the Rise of the Blockchain Economy” ujawnił dlaczego wierzy, że Google i Facebook ostatecznie upadną, a wraz z nimi scentralizowane dane, przechowywane w chmurze – jego zdaniem nastąpi to po splądrowaniu ich przez “kryptokosmos” – nową architekturę internetu.

“Blockchain to niezmienna baza danych, rozproszona w Internecie. Zamiast, jak zwykliśmy to nazywać, przechowywać wszystkie swoje dane w jakimś dużym magazynie danych w chmurze, wszystkie dane są rozproszone we wszystkich węzłach sieci. Co za tym idzie, każdy haker, który włamie się do pojedyńczego komputera, może nic nie zyskać poza tym, co znajduje się w konkretnej maszynie. Ponieważ informacje są dystrybuowane w całej sieci, musiałbyś przechwycić 51 procent wszystkich węzłów w sieci, aby dokonać przekrętu.”

Zapytany o to, czy technologia ta jest obecnie tworzona, odpowiedział:

“Obecnie jest rozwijana, wynaleziona zaś została przez kilku studentów. Na szerszą skalę wykorzystał ją Satoshi Nakamoto w 2008 roku. 10 lat później stała się sercem tego, co nazywamy ” kryptokosmosem” […] To najbardziej ekscytująca rzecz, jaka dzieje się w światowej gospodarce. To jak nowy internet, a także nowy, globalny system finansowy […]”

Nie zabrakło również pytania o przyszłość dominacji firm takich jak Apple, Amazon czy Google. Ekonomista dał jednak jasno do zrozumienia, że to firmy z sektora kryptograficznego przejmą ich role.

“Cóż, dziesięć lat temu największymi korporacjami na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej były Exxon, Walmart, Petroleum Bank, China Petroleum oraz Industrial and Commercial Bank of China. Dziesięć lat później ich tytuły dzierżą Apple, Amazon, Google i Microsoft […] Sądzę, że w ciągu następnych dziesięciu lat pałeczkę przejmą firmy z ‘kryptokosmosu’ […]”

Jedna z licznych wizji

W ostatnim czasie nie brakuje licznych wizji odnośnie przyszłości kryptosfery. Jedni przewidują jej rychły upadek, inni zaś, tacy jak Mike Novogratz, sądzą, że kryptosfera umocni się dzięki adaptacji na poziomie instytucjonalnym (wspominaliśmy o tym tutaj [klik!]).

Jakie jest wasze zdanie? Czy kryptowaluty i blockchain są faktycznie przyszłością świata finansów?


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe