Francuski “Monsieur Bitcoin”: Nie powinniśmy bezpośrednio regulować kryptowaluty.

Francuski “Monsieur Bitcoin” Jean-Pierre Landau opublikował wstępny raport o kryptowalutach 5 lipca, twierdząc, że “nie jest pożądany ani niezbędny” w celu regulacji technologii.

Urzędnik państwowy i akademicki, Landau świadomie porównuje innowacje “technologiczne” i “finansowe” w raporcie, który liczy ponad sto stron. Niektóre wnioski mogą być zaskoczeniem dla komentatorów z branży, argumentuje chociażby, że nadmierna regulacja krypto-waluty stanowi “zagrożenie trójzębowe”.

“Bezpośrednia regulacja nie jest pożądana, ponieważ zmuszałaby nas do definiowania, klasyfikowania, a zatem ograniczania obiektów, które są w zasadzie płynne i wciąż niezidentyfikowane” – napisał w sekcji podsumowującej kryptowaluty.

Raport jest kontynuowany:

“Zagrożenie jest trojakie: zamrożenie szybkiej ewolucji technologii w prawodawstwie, polegające na niezrozumieniu prawdziwej natury obiektu, który zamierzamy regulować, oraz na popychaniu innowacji w kierunku unikania regulacji. Wręcz przeciwnie, regulacja powinna być neutralna pod względem technologicznym, a aby tak się stało, należy zwracać się do podmiotów, a nie do samych produktów “.

Gdzie indziej Landau opowiada się za “minimalnymi zasadami przejrzystości, uczciwości i odporności” na giełdy kryptowalut, które według europejskich prawodawców są uważane za część “euro-bitlicencji”.

“W obecnej fazie właściwym podejściem byłoby umożliwienie kryptowalutom – i wprowadzanym przez nie innowacjom – rozwoju w rzeczywistości wirtualnej, którą zajmują, ale jednocześnie musimy unikać i ograniczać wszelkie ‘zarazy’.”


REKLAMA