Brytyjskie FCA: 255 mln USD przepadło w wyniku oszustw związanych m.in. z krypto

FCA Kryptowaluty

197 milionów funtów (czyli. ok 255 milionów dolarów) – tyle pieniędzy przepadło w 2018r. w wyniku powszechnych oszustw dot. biznesów inwestycyjnych i kryptowalut.

Informację podał brytyjski Urząd ds. Nadzoru Finansowego (FCA) w komunikacie prasowym z 6 lutego. W ostatnio wydanym ostrzeżeniu urząd podkreślił, iż inwestorzy powinni zachować szczególną ostrożność w pierwszym kwartale roku. Okres ten uważa się za szczyt sezonu inwestycyjnego przed końcem roku podatkowego.

Prawie 5000 przypadków

Statystyki opublikowane przez FCA wskazują, iż najczęściej zgłaszanymi były oszustwa dot. inwestycji w akcje/obligacje, rynki forex i kryptowaluty. Przeciętna ofiara straciła około 29 000 funtów (37 000 dolarów). Łącznie zgłoszono 4996 oszustw tego typu – stanowi to 85% wszystkich zgłoszeń z ubiegłego roku.

FCA zwraca również uwagę na to, że co raz częściej oszuści wykorzystują do swoich działań internet. Jak wynika ze statystyk, oszustw on-line było aż o 9% więcej niż w roku 2017. Największą ilość oszustw dokonano z pomocą mediów społecznościowych (np. Facebooka czy Instagrama) oraz kampanii mailingowych.

Nieco wcześniej CipherTrace – firma zajmująca się analityką sektora kryptograficznego – poinformowała, że w 2018 w wyniku nielegalnych działań na całym świecie przepadło 1,7 miliarda USD (wliczając to 960 milionów USD skradzionych giełd kryptowalutowych).


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi