FBI i inne agencje amerykańskie wykorzystują krypto w najnowszej operacji Darkweb

26 marca Federalne Biuro Śledcze (FBI) opublikowało wyniki wspólnego dochodzenia obejmującego ponad pół tuzina amerykańskich agencji, które atakowały sprzedawców opioidów sprzedających narkotyki za pośrednictwem Darkweb.

Według Centers for Disease Control and Prevention, w USA zmarło 70 237 osób z przedawkowania narkotyków w 2017 roku. A 47 600 z tych zgonów dotyczyło pewnego rodzaju opioidów. Największa liczba zgonów spowodowanych tego rodzaju przedawkowaniami występuje w Zachodniej Wirginii, Ohio, Pensylwanii, Dystrykcie Kolumbii i Kentucky.

Anne Schuchat, MD, główny zastępca dyrektora CDC, opowiedziała o nadmiernym skutku epidemii opioidów w Stanach Zjednoczonych i tym, co robi się, aby to powstrzymać:

„Żadna część Stanów Zjednoczonych nie jest zwolniona z tej epidemii… Wszystkie oddziały rządu federalnego współpracują ze sobą w celu zmniejszenia dostępności nielegalnych narkotyków, zapobiegania śmierci z powodu przedawkowania, leczenia osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji i uniemożliwiają ludziom rozpoczęcie używania narkotyków na pierwszym miejscu.”

Operacja SaboTor została zainicjowana przez zespół Joint Criminal Opioid and Darknet Enforcement (J-CODE), międzyagencyjną grupę koordynującą wysiłki FBI, Departamentu ds. Egzekwowania Narkotyków (DEA), amerykańskich dochodzeń w sprawie bezpieczeństwa wewnętrznego i egzekwowania przepisów celnych (HSI) ), US Customs and Border Protection (CBP), United States Postal Inspection Service (USPIS), Departament Sprawiedliwości (DOJ) i Departament Obrony (DOD). Wysiłek obejmuje również partnerstwa z podmiotami zagranicznymi, takimi jak Europol. Operacja trwała od 11 stycznia do 12 marca tego roku i miała być skierowana do sprzedawców opioidów o dużej objętości na Darknet i wywierać „globalny wpływ” na kryzys opioidowy.

Dzięki tej współpracy agenci operacji SaboTor przejęli 4,5 miliona dolarów w kryptowalucie , 2,48 miliona dolarów w fiat i 40 000 w złocie. Oprócz zajętych środków agenci wydali 65 nakazów przeszukania, aresztowali 61 osób i skonfiskowali 299,5 kg różnych narkotyków oraz 51 sztuk broni palnej. 

Tak jak śledzenie transakcji przeprowadzanych w krypto z powrotem do osoby jest trudne, ale możliwe, również organy ścigania mogą wyśledzić handlarzy narkotyków i użytkowników, którzy wykorzystują Darknet do celów przestępczych. 

Do tego momentu dyrektor wykonawczy Europolu Catherine De Bolle powiedziała:

„Darkweb nie jest tak ciemny, jak myślisz. Kiedy kupujesz lub sprzedajesz nielegalne towary online, nie jesteś ukryty przed organami ścigania i narażasz się na niebezpieczeństwo”.

Chociaż agencje zaangażowane w Operację SaboTor prowadzą politykę aresztowania i ścigania handlarzy narkotyków, agenci ci próbują edukować osoby złapane przy zakupie opioidów przez Darkweb. Zamiast ich aresztowania, funkcjonariusze organów ścigania udadzą się do miejsca zamieszkania osoby z informacją o niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem od opioidów. Celem jest nie tylko dostarczenie informacji, ale także poinformowanie ludzi, że ich zakupy w sieci Darknet nie są anonimowe.

Agent specjalny FBI Nathan Cocklin wrócił do domu, mówiąc:

„Jesteśmy w stanie zidentyfikować ludzi. To wymaga pracy, ale FBI, USPIS, DEA i inni koncentrują się na walce z epidemią opioidów w sieci”.

Egzekwowanie prawa jest bardzo aktywne w motoryzacji nielegalnej działalności na Darkweb. Prawdopodobnie najbardziej znanym przypadkiem związanym z Darkwebem, narkotykami i kryptografią jest Ross Ulbricht , który został oskarżony w 2015 roku po sprzedaży narkotyków przez Darkweb w zamian za bitcoin .


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe