Europejski Urząd Nadzoru Bankowego zamierza podjąć szereg działań wobec kryptosfery

EBA

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zalecił kontynuację badań nad sektorem kryptograficznym. Jak również poinformował, zamierza przeprowadzić w tym roku “szereg działań” z nim związanych.

W raporcie z 9 stycznia, koncentrującym się na “możliwości zastosowania oraz adekwatności prawa Unii Europejskiej wobec krypto-aktywów” możemy zauważyć, iż EBA analizowało obecną sytuację prawną kryptowalut oraz tego, w jaki sposób są one traktowane przez obecne przepisy.

“Zwykle działania związane z kryptowalutami nie są usługami regulowanymi w zakresie prawa bankowego, płatności oraz elektronicznych pieniędzy.”

– czytamy w streszczeniu sprawozdania.

“EBA zaleca, aby Komisja Europejska przeprowadziła dalsze analizy w celu ustalenia sposobu działania w całej UE.”

Co na to inni?

Ciężko jest jednoznacznie sprecyzować stanowisko Unii Europejskiej. Pomimo licznych analiz oraz rozmów nt. poszczególnych aspektów branży, urzędnicy nadal nie potrafią osiągnąć porozumienia w sprawie. Nie ułatwia tego m.in. fakt, iż w tym tygodniu decydent EBA, Ardo Hansson określił krypto-aktywa mianem “bajki”, wróżąc im jednocześnie obrócenie się w “kupę nonsensu”.

Co więc zamierza urząd?

Według informacji, urząd zamierza pomóc władzom w państwach członkowskich wydając odpowiednie rozporządzenia dot. nadzorowania działań finansowych w bardziej zorganizowany sposób. Organizacja podkreśliła również potrzebę zwiększenia przejrzystości kryptosfery i wystosowania odpowiednich publicznych ostrzeżeń na temat ryzyka związanego z kryptowalutami. W raporcie uwzględniono:

“EBA będzie stale sprawdzać potrzebę dalszych działań w ramach swoich kompetencji i jest gotowe wspierać Komisję Europejską w zakresie dalszej analizy kwestii związanych z krypto-aktywami.”

Oprócz tego, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) uznał, że wobec wszystkich krypto-aktywów i działań z nimi związanych powinno się stosować zasady AML.


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe