DX.Exchange rozpoczyna swoją działalność

DX.Exchange

Wystartowała właśnie długo wyczekiwana giełda kryptowalutowa i platforma elektronicznego handlu akcjami,  DX.Exchange. Wcześniej giełda ujawniła pełną listę krypto-par handlowych.

Już od pierwszego dnia działania DX.Exchange będzie obsługiwać Bitcoina, Ethereum, XRP, Litecoina, Cardano, OmiseGo, Enigmę, ShareToken i Digibyte’a. Parą dla wszystkich wymienionych kryptowalut będzie dolar amerykański (USD). Oprócz tego, dostępne będą również pary XRP/JPY, ADA/JPY, XRP/EUR i XRP i DGB/EUR.

Cyfrowe, stokenizowane akcje?

Pierwszego dnia estońska giełda zamierza również oferować tokenizowane akcje wspierane przez rzeczywiste udziały 10 największych firm z Nasdaq. Mowa o: Apple, Amazonie, Baidu, Facebooku, Google, Intelu, Microsoft’cie, Netflixie, Nvidii i Tesli. Cyfrowe akcje będą oparte na faktycznych akcjach posiadanych przez MPS MarketPlace Securities, a posiadacze będą uprawnieni do tych samych dywidend pieniężnych. Traderzy będą mogli kupować i sprzedawać wspomniane akcje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Platforma zapewni zagranicznym inwestorom nowy, wyjątkowy sposób wejścia na amerykański rynek. Warto zaznaczyć, iż napędzana światowej klasy silnikiem dopasowującym od Nasdaq giełda startuje z zerowymi opłatami wstępnymi. Według informacji, ponad 500 000 osób zarejestrowało się jeszcze przez startem platformy.

Wszystko pięknie… a jak wygląda to w prawie?

Jak reklamuje się sama giełda, o czym wspomina również  Bloomberg, firma posiada pełne zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Unii Europejskiej.

“Firma twierdzi, że jest licencjonowana przez Estońską Jednostkę Analityki Finansowej z pełnym zezwoleniem na działalność w Unii Europejskiej.”

Sprawa ma się trochę inaczej odnośnie USA. Dyrektor generalny DX.Exchange twierdzi, iż nie potrzebuje zgody amerykańskich organów nadzorczych.

“Chociaż amerykańskie organy regulacyjne nadzorują obrót akcjami DX, dyrektor generalny Daniel Skowronski powiedział, że nie potrzebuje pozwolenia od Amerykanów na oferowanie tej usługi, ponieważ DX tam nie operuje.”

Do tej pory organy regulacyjne, w tym Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), odmówiły publicznego komentarza dotyczącego sprawy.


REKLAMA