Czego dowiedzieliśmy się o kryptowalucie Wenezueli.

Rząd Wenezueli opublikował już kilka przewodników we wtorek, popierających przedsprzedaż kryptowaluty “petro”. Ogłaszając, token jako formę prawnego środka płatniczego, który może być użyty do płacenia podatków, opłat i innych publicznych potrzeb, rząd Wenezueli przedstawił swoje plany i oczekiwania dotyczące “petro” w nowej witrynie internetowej zbudowanej dla kryptowaluty i uruchomionej dzisiaj z rozpoczęciem przedsprzedaży tokena. Strona jest obsługiwana przez Ministerio del Poder w Popular Parau de Educacion Universitaria Ciencia, Tecnologia (MPPEUCT). Cena petro będzie zależna od ceny baryłki ropy wenezuelskiej z poprzedniego dnia, wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej rządu. Przedsprzedaż, ogłoszona w zeszłym miesiącu, rozpoczęła się we wtorek rano, jak wcześniej informował CoinDesk.

Oczekuje się, że ostatecznie zostanie wydanych ponad 100 milionów petros, początkowo miało zostać wydanych tylko 82,4 milionów. Jest to pierwsza cyfrowa waluta wydana przez rząd federalny – jednak sama inicjatywa od dawna przyciąga krytykę, w tym ze strony prawodawców zarówno w kraju, jak i poza nim. Został po raz pierwszy ujawniony przez wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro na początku grudnia. Nabywca wyjaśnia, w jaki sposób użytkownicy mogą konfigurować portfele cyfrowe i kupować token, a także ostrzega użytkowników o zabezpieczeniach portfela. Aby uzyskać pełne informacje na temat działania tokena, rząd opublikował pełną białą księgę (godne uwagi wydanie, biorąc pod uwagę, że rząd, nieco ponad miesiąc temu, ogłosił wydanie informacji nazwanich przez nimi fałszywymi).

Chociaż trzeci dokument jest zatytułowany “Wytyczne dotyczące kontroli wewnętrznej w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”, pełny plik stanowi jedynie spis treści i nie zawiera wytycznych, które rząd Wenezueli zamierza przestrzegać. NEM lub ETH. Wersja dokumentu oferuje także nowy wgląd w kluczowe szczegóły: blokowanie tokena petro będzie wykorzystywane jako szyna płatności. W istocie, biała księga potwierdza, że początkowo petro będzie istnieć jako znak na szczycie ethereum, opierając się na standardzie tokena ERC20. “Przedsprzedaż rozpocznie się 20 lutego 2018 r. I będzie polegała na utworzeniu i sprzedaży tokena ERC20 na platformie etchum. Proces ten będzie promował i gwarantował popyt na Petro Initial Offer, który zostanie złożony później ,” w Stanach. Ale w szczególności, instrukcja kupującego twierdzi, że “token PTR będzie działał w łańcuchu bloków NEM” podczas jego przedsprzedaży, co odnosi się do sieci blockchain uruchomionej w 2015 roku, która przekroczyła 500 milionów dolarów swojej kryptowaluty skradzionej z platformy wymiany Coincheck w pod koniec stycznia.

Zgodnie z poradnikiem kupującego “portfele i elementy programistyczne są powiązane z tą technologiczną platformą”. Nie jest do końca jasne, dlaczego istnieje rozbieżność między tymi dwoma dokumentami. Możliwe, że petro rzeczywiście zostanie zbudowane na bazie sieci NEM, a dopiero później zostanie zamienione na te oparte na ERC20, gdy sprzedaż będzie w pełni. Alternatywnie, Wenezuela może używać jakiegoś kodu pochodzącego z XEM, aby podążać za całkowicie nową księgą. Przedstawiciel fundacji NEM nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Patrząc w przyszłość Po rozpoczęciu sprzedaży obserwatorzy będą musieli poczekać i zobaczyć, jaką przyciągną uwagę. Wenezuela planuje rozpocząć wymiany za token w przyszłym miesiącu, kiedy to rozpocznie również prywatną sprzedaż tokena. Rząd ma również zamiar dokończenia wszelkich dostosowań niezbędnych dla swojej sieci do końca marca, przy pełnym wykorzystaniu tokenu, który ma się rozpocząć w kwietniu.

Jednak kontrowersyjny symbol, jak wspomniano wcześniej, przyciągnął swój udział przeciwników, w tym członków kongresu kontrolowanego przez opozycję w Wenezueli. W przeszłości w komentarzach do mediów jeden z ustawodawców nazwał to “nielegalnym” i oskarżył go, że służy jako narzędzie korupcji. W USA niektórzy starsi prawodawcy wyrazili zaniepokojenie wykorzystywaniem petro, aby uniknąć sankcji gospodarczych, które zostały nałożone na kraj. Senatorzy Marco Rubio (R.-Fl) i Bob Menendez (D.-NJ) poprosili Departament Skarbu USA w styczniu o monitorowanie i ograniczanie tokena.


REKLAMA