Cyfrowy Dolar – czy powastanie?

Cyfrowy Dolar – czy powastanie?

Dwóch byłych szefów Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oferuje plan uregulowanego przez rząd, dolara cyfrowego opartego na blockchain.

W artykule opublikowanym dla Wall Street Journal 15 października J. Christopher Giancarlo(były przewodniczący CFTC) i Daniel Gorfine ( były dyrektor LabCFTC), zaproponowali protokół blockchain do digitalizacji gotówki.

Wszystko po to aby dolar mógł konkurować „w nowej erze cyfrowej”.

Ich stablecoin wspierany w USD jest przewidziany do codziennych transakcji. Mają być dostępne zarówno w kraju, jak i za granicą. Na temat świetlanej przyszłosci odpowiedników walut fiducjarnych, mówili jakiś czas temu bracia Winklevoss.

Program, utworzony i administrowany przez grupę pozarządową, będzie zależał od:

  • Udziału Rezerwy Federalnej.
  • Banków komercyjnych.
  • Niebankowych pośredników.
  • Firm technologicznych.
  • Platform mediów społecznościowych.

Chociaż polegający na „zaufanych, regulowanych pośrednikach w utrzymywaniu cyfrowych portfeli i sprawdzaniu poprawności transakcji”, ten rozproszony system płatności miałby przewagę nad obecnym systemem pieniężnym.

W szczególności Giancarlo i Gorfine zwrócili uwagę na:

  • Wyższe prędkości transakcji.
  • Możliwość dokonywania mikropłatności.
  • Zwiększone bezpieczeństwo.
  • Przejrzystość.

 

Począwszy od projektu pilotażowego, Giancarlo i Gorfine uznają, że „nie istnieje idealne rozwiązanie, aby sprostać wyzwaniom i obietnicom związanym z cyfrową walutą. Nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich postępów technologicznych.”

Na poziomie praktycznym, gotówka wymieniana na jednostki cyfrowe może być deponowana przez Fed. Wskazują również na możliwość posiadania wielu konkurujących dostawców portfeli.

Kryptowaluty korporacyjne mogą zniszczyć dolara?

Giancarlo i Gorfine ostrzegli, że ciągłe eksperymenty z kryptowalutami przez banki centralne i podmioty korporacyjne mogą zniszczyć status dolara jako najpopularniejszej waluty w wymianie międzynarodowej.

Według byłych organów regulacyjnych ryzyko, że greenback straci dominację pieniężną, jest systematyczne. Stabilność cen, wysiłki na rzecz walki z nielegalnym finansowaniem i globalny apetyt na dług rządowy USA wszystko by się załamało.

Kim są byli szefowie CFTC?

Gorfine opuścił LabCFTC w sierpniu, tego roku. Obecnie kieruje agencją UpStart. Ponadto założył Gattaca Horizons, grupę doradczą dla firm fintechowych.

Giancarlo dołączył jako doradca do Izby Handlu Cyfrowego. Jest to grupa handlowa skupiona na polityce blockchain i kryptografii w USA. W okresie pracy w CFTC, zajmował stanowisko „nie szkodzić” w zakresie nadzoru nad blockchain.

źródło: coindesk.com


REKLAMA
Coinquista – załóż konto i otrzymaj darmowe kryptowaluty