Cryptopia: Hakerzy spieniężyli już kryptowaluty o wartości ok. 3,2 miliona USD

Cryptopia

Na popularnych giełdach kryptowalutowych hakerzy spieniężyli już kryptowaluty o wartości 3,2 miliona USD. Mowa oczywiście o zasobach skradzionych z nowozelandzkiej giełdy kryptowalut Cryptopia.

O owym fakcie poinformowała firma analityczna Elementus, niemal od samego początku przyglądająca się sprawie.

Skutki pierwszego ataku hakerskiego w 2019r.

O ataku, który jest najprawdopodobniej pierwszym tegorocznym poważnym naruszeniem bezpieczeństwa użytkownicy dowiedzieli się 15 stycznia. Według informacji podanych przez giełdę włamania dokonano dzień wcześniej. Cryptopia nie śpieszyła się z poinformowaniem społeczności – przed wydaniem oficjalnego oświadczenia o ataku opublikowano komunikat o rozpoczęciu nieplanowanych prac konserwacyjnych. Według danych opublikowanych 20 stycznia przez firmę Elementus w trakcie ataku skradziono Ethereum (ETH) i tokeny ERC20 o łącznej wartości ok. 16 000 000 USD.

Na tym niestety się nie skończyło. Dwa tygodnie po pierwszym włamaniu doszło do kolejnego ataku, gdyż giełda nie odzyskała kontroli nad portfelami użytkowników. Hakerzy ukradli kolejne 1 675 ETH z 17 000 portfeli Cryptopia. Warto zaznaczyć, iż według firmy analitycznej ze wspomnianych 17 000 aż 5 tysięcy portfeli padło ofiarą ataku dwukrotnie (zostały opróżnione w pierwszej turze, po czym ponownie wypełniały się kryptowalutami – były to prawdopodobnie automatycznie przesyłane nagrody z kopalni).

No więc, którędy?

4 lutego firma Elementus opublikowała kolejnego tweeta ze statystykami. Wynika z nich, że hakerzy spieniężyli już kryptowaluty o wartości ok. 3,2 miliona dolarów na popularnych giełdach. Najwięcej zasobów sprzedano za pośrednictwem giełd Etherdelta, Binance oraz Bitbox.

Cryptopia - wykres spieniężania zasobów


REKLAMA