Nadchodzi hard fork Ethereum – aktualizacja Constantinople

Constantinople Hard Fork

Długo planowany hard fork Ethereum nadejdzie 16 stycznia. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na temat Constantinople.

Constantinople jest jednym z ważniejszych etapów prac nad wersją 2.0 Ethereum. Najważniejszym aspektem wspomnianej wersji 2.0 będzie przejście z protokołu proof-of-work na protokół proof-of-stake. W porównaniu z zapowiadanymi zmianami, nowości w nadchodzącej aktualizacji jest niewiele. Wprowadzi ona kilka nowych opcode’ów – elementów logicznych używanych do tworzenia inteligentnych kontraktów, opóźniających zwiększenie trudności wydobycia i zmniejszających nagrodę za znalezienie bloków.

Po aktywacji aktualizacji węzły staną się niezgodne z poprzednią wersją Ethereum, czego wynikiem będzie “hard fork” blockchainu. Kierownik zespołu Ethereum, Péter Szilágyi przewiduje, że rozwidlenie nastąpi 16 stycznia – wtedy osiągnięty zostanie blok nr 7 080 000.

Po aktywacji hard forka węzły z najnowszym oprogramowaniem będą operowały na nowym forku. Ponadto, węzły starszego typu, działające wciąż na oryginalnym blockchainie, nie będą dłużej rekompensowane. Najprawdopodobniej przyczyną jest możliwa utrata wartości coinów na starym forku. Jednakże, nie musicie się martwić – użytkownicy swoje ETH będą mogli wydać już na nowym forku.

Podsumowując – w przeciwieństwie do innych hard forków (tworzących zazwyczaj nowe kryptowaluty), ten jest uważany za “niesporny”. Wśród społeczności panuje raczej zadowolenie z nadchodzącej aktualizacji.


REKLAMA