Chorwacja uruchamia samoregulującą się organizację Blockchain wśród rosnących trendów na całym świecie.

Chorwackie stowarzyszenie Blockchain and Cryptocurrency Association (UBIK) jest organizacją samoregulującą zarejestrowaną 13 lutego, której celem jest stworzenie społeczności kryptograficznej, edukowanie społeczeństwa i opracowywanie regulacji w Chorwacji. Oficjalne rozpoczęcie pracy nastąpiło wczoraj, 17 lutego, zgodnie z blogiem UBIK. Rada zarządzająca UBIK spotkała się już 9 lutego z Centralnym Urzędem Administracji Podatkowej w Chorwacji, aby przedyskutować kwestie dotyczące opodatkowania krypto jako zysków kapitałowych, przepisów dotyczących ICO oraz działalności wydobywczej w firmach krypto. Chorwacki portal Bitcoin pisze, że członkowie administracji podatkowej wykazali gotowość do otwartego angażowania się w znajdowanie rozwiązań problemów podlegających prawu podatkowemu. Pomysł na UBIK był spowodowany rosnącym wykorzystaniem Blockchain zarówno w Chorwacji, jak i na całym świecie. Jej członkowie/założyciele składają się z różnych chorwackich entuzjastów Blockchain, w tym twórców Blockchain, prawników specjalizujących się w Blockchain i autorów książek związanych z Blockchain, pisze Chorwacki Portal Bitcoin. Ogłoszenie z 17 lutego informuje, że do tej pory do UBIK dołączyło ponad 70 członków. Nikola Škorić, jeden z organizatorów UBIK, gospodarz spotkania grupy Bitcoin Group w Zagrzebiu i założyciel usług brokerskich z kryptowalutą Electrocoin, powiedział, że ma nadzieję stworzyć środowisko dla większej liczby startupów Blockchain, by oprzeć się na Chorwacji, donosi chorwacka gazeta Poslovni Dnevnik. Gazeta podaje, że ponad 25 000 Chorwatów, z kraju mającego zaledwie 4 milionów obywateli, zainwestowało w krypto-walutę. Škorić chce, aby kolejne 20 chorwackich ICO miało swoją siedzibę w Chorwacji, powołując się na przykład na to, że firmy z Blockchain, które są w posiadaniu Zagrzebskiej Giełdy, potrzebują podmiotów prawnych w Estonii, w przeciwieństwie do Chorwacji, z powodu braku przejrzystego krypto ustawodawstwo w kraju.

Škorić powiedział dla Poslovni Dnevnik:

“Chcemy, aby twoje startupy były zarejestrowane jako chorwackie firmy, a zgromadzony kapitał trafił bezpośrednio do Chorwacji, aby poszerzyć bazę ekspertów, którzy mogą pracować nad tą technologią, stworzyć pulę wiedzy i kompetencji, […] wzmacniając przemysły, które działają na Blockchain. “

Na początku tego tygodnia siedem dużych firm kryptowalut zjednoczyło się, tworząc CryptoUK, organ samorządniczy w brytyjskim przemyśle kryptograficznym. CryptoUK będzie współpracować z Wielką Brytanią w kwestiach takich jak zapobieganie wykorzystywaniu Bitcoin (BTC) i kryptowalut w praniu brudnych pieniędzy i innych nielegalnych działaniach, ale nie będzie zajmować się regulacjami ICO. W Japonii podobno pojawiły się informacje o samoregulacji, a Japan Blockchain Association (JBA) i Japan Cryptocurrency Business Association (JCBA) podobno dołączy do nich tej wiosny, aby działać jako jeden organ w zakresie przepisów dotyczących krypto.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi