Blockchain opcją dla weryfikacji wiarygodności wyborów?

blockchain polling

Blockchain jest testowany na wszystkich płaszczyznach, a wybory są obszarem, na który technologia ta może mieć znaczący wpływ, poprawiając niektóre istniejące metody elektroniczne, które zostały wprowadzone w niektórych regionach w celu zapewnienia szybkości i jasności procesów wyborczych.

Ponieważ administracja amerykańska nadal utrzymuje zarzuty wobec rosyjskiego wywiadu, sugerujące ingerencję w niedawne wybory prezydenckie, na całym świecie szuka się sposobów, które mogłyby zapewnić większe bezpieczeństwo przeprowadzanych elektronicznie wyborów. Spora grupa kieruje oczy na podbijającą świat technologię – Blockchain.

Jak to wygląda w praktyce?

W USA miały już miejsce testy systemu głosowania opartego o blockchain. W Zachodniej Wirginii wypróbowano go w tegorocznych do Senatu.

Laboratoria w Szwajcarskiej Dolinie Krypto eksperymentowały z eID, systemem zaprojektowanym w celu umożliwienia głosowania elektronicznego we wszelkiej maści wyborach.

W Indonezji, kraju z wieloletnią historią fałszowania głosów, australijska firma pracuje obecnie nad cyfrową urną opartą o blockchain, aby rozwiązać wspomniany problem fałszowania wyborów.

Estonia zaś wyprzedza resztę, używając elektronicznego systemu wyborczego od 2005 r., uzyskując 30,5% wszystkich głosów oddanych przez elektroniczny system głosowania.

Również Japonia podjęła działania, testując elektroniczny system wyborczy, wspierany przez system oparty na technologii DLT, korzystając również z kart z szyfrowanym ID.

Nie wszystkim się to podoba

W związku ze zbliżającymi się wyborami w Kongo już pojawiają się pierwsze głosy niezadowolenia z powodu elektronicznego systemu wyborczego. Wprowadzenie tej formy głosowania i wykluczenie przez rząd pewnej liczby kandydatów z głosowania rozwścieczyło partie opozycyjne. Padły oskarżenia, że wykorzystanie tabletów w celu oddawania głosów nie powinno mieć miejsca, ponieważ są jeszcze bardziej narażone na fałszowanie głosów niż papier, zaś problemy z dostawą zasilania w Kongo mogą spowodować awarię systemów podczas wyborów.

Czy Blockchain zrewolucjonizuje działanie systemów wyborczych?

Według followmyvote.com, ekipy próbującej zbudować internetową platformę wyborczą w oparciu o technologię blockchain, DLT to jedyny dokładny i prawdziwie przejrzysty sposób “odzwierciedlający wolę ludzi dokładnie i bezbłędnie”. Opisują to następująco na swojej stronie internetowej:

“W ten sposób wszyscy mają wpływ na ostateczny wynik, ponieważ technologie te […] ze względu na ślad audytu blockchain mogą sprawdzić, czy nie zmieniono, usunięto, a także nie dodano nielegalnych głosów.”

Prawdą jest, iż problem fałszowania wyborów towarzyszy ludzkości niemal od zawsze. W punkt wydają się być słowa radzieckiego dyktatora, Józefa Stalina – być może największego manipulanta w nowoczesnej historii:

“Uważam, że to nie ma znaczenia, kto i jak będzie głosować […] najważniejsze jest to, kto i jak będzie liczyć głosy.”


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe