Bitfinex widzi w HSBC partnera bankowego

HSBC Bank

Blask kryptoświata jest tak jasny, że tradycyjne instytucje finansowe i banki co raz bardziej interesują się firmami kryptograficznymi i giełdami. Według Larry’ego Cermaka, głównego analityka The Block, Bitfinex współpracuje z HSBC poprzez prywatne konto Global Trading Solutions.

Banki spoglądają w kierunku giełd kryptowalutowych

Cermak opublikował post na Twitterze, w którym sugeruje, że Bitfinex przeprowadza operacje bankowe z HSBC z wykorzystaniem prywatnego konta. Dodał również, że wszystkie depozyty w EUR, JPY i GBP są obecnie wstrzymane, ale Bitfinex “oczekuje, że sytuacja ulegnie normalizacji w ciągu tygodnia”.

Wygląda na to, że walka pomiędzy tradycyjnymi bankami a instytucjami finansowymi i giełdami kryptowalutowymi wreszcie zmierza ku końcowi. Wraz z rozwojem giełd i poprawą przejrzystości operacji, daje to bankom do myślenia. Do niedawna, jak mówią krytycy, hamowano innowacje – większość banków niechętnie otwierało rachunki dla firm powiązanych kryptowalutami. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest obawa, że anonimowość przyznana walutom cyfrowym może narazić banki na oskarżenia o niestosowanie się do przepisów dot. zapobieganiu prania pieniędzy.

Wraz z “procesem dojrzewania”, przez jaki przechodzą obecnie giełdy, wiele z nich dąży do legitymizacji sektora. Jeśli do tego dojdzie, stosunki między bankami i giełdami znacząco się poprawią.

Gotowość na kryptowaluty, ale z dawką ostrożności

HSBC jest jednym z banków, które do niedawna prowadziły politykę przeciwną kryptowalutom i firmom z nimi powiązanym. W lipcu Josh Bottomley, główny szef ds. cyfrowych HSBC, udzielił dla Forbes wywiadu. Gdy zapytano go o podejście banku do kryptowalut, stwierdził, że bank “ostrożnie spogląda w kierunku tej dziedziny”.

“Może się zdażyć tak, że trafi się token rzeczywiście przydatny do określonych celów i będzie spełniał swoją rolę […] Jest to jednak zupełnie co innego, jeśli to czysta spekulacja… W tej chwili nie jesteśmy tym zainteresowani, ale nie powiedziane, że to się nie zmieni.”

– dodał Bottomley.

Wcześniejsze połączenie sił Barclays z Coinbase oraz teraźniejsza współpraca HSBC – Bitfinex wyraźnie pokazują, że trend ulega zmianie – banki powoli otwierają swoje drzwi dla giełd.

Jak sądzicie? Czy relacje między bankami a giełdami kryptowalutowymi będą wciąż szły w dobrym kierunku?

 


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi