Bitcoin królem Wenezueli

Wenezuela zaskoczyła świat, biorąc pod uwagę niedawny wolumen obrotu Bitcoinem, jakiego doświadczono w tym kraju. Krajowa waluta Wenezueli, Bolivar, ucierpiała z powodu hiperinflacji, obywatele musieli stanąć do walki o alternatywne waluty. Bitcoin zawsze był realną opcją, ale wolumen doświadczany ostatnio w Wenezueli sprawia, że ​​kraj znajduje się tuż obok Stanów Zjednoczonych pod względem wymiany handlowej na giełdzie LocalBitcoins.

Wielkość handlu bitcoinami w Wenezueli na LocalBitcoins można zobaczyć na wykresie poniżej. Obecnie kraj rejestruje transakcje za dużo ponad 1,8 tys. Bitcoinów w ciągu tygodnia.

Rząd wenezuelski, chcąc utrzymać władzę ekonomiczną i kontrolę, stworzył kryptowalutę Petro. Jednak niewiele jest dowodów na to, że kryptowaluta jest faktycznie używana do transakcji. Zamiast tego Wenezuelczycy przyjęli Bitcoiny za lokalną walutę i Petro.

Ten gwałtowny wzrost liczby obrotów na poziomie LocalBitcoins wynika prawdopodobnie z niedawnego ograniczenia nałożonego przez rząd na przekazy pieniężne kryptowalut. W dniu 7 lutego opublikowany został przez rząd  dekret, który dotyczy wszystkich transakcji kryptograficznych. Ograniczenie obejmuje miesięczne limity i opłaty obowiązujące zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Opłata wynosi od około 0,28 USD i maksymalnie 15% za każdą transakcję kryptograficzną.

Miesięczny limit jest ograniczony do 10 Petro, który jest obecnie równoważny około 600 USD. Każda transakcja powyżej tej kwoty będzie wymagać zatwierdzenia przez organ regulacyjny. Jednak kwota ta nie może przekroczyć 50 Petro (co odpowiada 3 000 $).

Spowodowało to przejście do giełdy LocalBitcoins, która specjalizuje się w transakcjach typu peer-to-peer, over-the-counter (OTC). Obejmuje to łączenie kupujących i sprzedających w celu handlu w oparciu o warunki, z którymi obaj się zgadzają. W ten sposób Wenezuelczycy być może są w stanie znaleźć sposób na niewygodne warunki ustalone przez rząd.

Nie jest jeszcze pewne, w jaki sposób rząd zamierza monitorować transakcje kryptograficzne. 

Rząd może uzyskać dane dotyczące handlu kryptograficznego obywateli z giełd, które działają jako depozytariusze. LocalBitcoins to jednak platforma transakcyjna typu peer-to-peer, więc nie ma mowy, aby rząd mógł uzyskać informacje handlowe w celu egzekwowania prawa, nawet jeśli wymiana chce być zgodna.

Bitcoin stał się ważnym aspektem ekonomicznego życia Wenezuelczyków, ponieważ ostatnie pogorszenie koniunktury w ich kraju rozpoczęło się w 2015 roku.

Zaufanie kryptowalut przez obywateli kraju można podsumować w tweecie.  Kevin Rooke  porównał wolumen handlu Bitcoinem do giełdy wenezuelskiej. Podczas gdy Bitcoin odnotował wolumen obrotu w wysokości 1,2 mln USD w drugim tygodniu lutego 2019 r., Giełda odnotowała 8 117 USD w tym samym okresie.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi