Argentyna: Bitcoin bezpieczną przystanią inwestorów

Argentyna Bitcoin

Kryzys gospodarczy w Argentynie skłania inwestorów do kupowania Bitcoinów w celu ochrony swoich majątków, co znacznie wpływa na wzrost ceny “kryptodziadka”.

Aby zaspokoić rosnący popyt, w centrum handlowym w Buenos Aires uruchomiono pierwszy z 12 bitomatów. Rośnie również liczba sklepów akceptujących płatności w BTC.

Bitcoin to bezpieczna przystań podczas kryzysu gospodarczego

Wraz z postępującym spadkiem krajowej waluty zarówno argentyńscy inwestorzy i osoby indywidualne wymieniają swoje peso na Bitcoin  Ekonomista i matematyk, D.H. Taylor, opisuje zjawisko następująco:

“Argentyńczycy przenoszą się w dużych ilościach z peso na bardziej stabilną walutę – BTC.”

Dodał również:

“Stabilność oferowana przez cyfrową walutę jest o wiele większa niż peso, więc Argentyńczycy szybko dokonują wymiany.”

Taylor, aby potwierdzić swoje założenia, odwołuje się do poniższego wykresu ukazującego tygodniowy wolumen zakupów Bitcoin w Argentynie:

Większość ekonomistów zgadza się, że dewaluacja peso wynika z wątpliwości inwestorów co do zdolności rządu do powstrzymania nieubłaganie postępującej inflacji i do zminimalizowania skutków podwyżek stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które umocniły dolara na całym świecie.

Taylor: Najlepszym rozwiązaniem jest BTC

Jak dotąd wysiłki banku centralnego Argentyny na rzecz stabilizacji peso nie przyniosły skutku. W rezultacie, według Taylora, Bank Centralny bada możliwość dywersyfikacji z wykorzystaniem Bitcoina.

“Najlepszym więc rozwiązaniem wydaje się być powszechne wykorzystanie BTC. Zgodnie z danymi, Argentyńczycy kupują duże ilości topowej kryptowaluty. Również argentyński bank centralny spogląda w kierunku kryptodziadka – rozważa wymianę swoich rezerw walutowych na BTC”

Argentyński bank centralny złagodził już przepisy dotyczące bankomatów w kraju, co ułatwiło instalację bankomatów przetwarzających kryptowaluty.

19 września Athena Bitcoin zainstalowała pierwszy bankomat przeznaczony do wymiany kryptowaluty w centrum handlowym, obiecując, że podobne maszyny “wyrosną wkrótce niczym grzyby po deszczu” w Buenos Aires.

Według Matiasa Goldenhorna, dyrektora południowoamerykańskiej filii Athena Bitcoin, wkrótce w stolicy kraju zostanie zainstalowane 12 bankomatów. Jednostki te będą obsługiwać Bitcoina, ale nie tylko – w rachubę wchodzą również waluty takie jak Litecoin, Ethereum i Bitcoin Cash.

Bitcoin staje się tam pieniądzem powszednim – wielu sprzedawców akceptuje go jako środek płatniczy. Taylor podkreśla, że “w sklepach spożywczych w Argentynie znajdziemy ok. 8 000 nowych terminali płatniczych Bitcoin” . Dla przykładu, La Nación niedawno poinformował, że pewien sklep mięsny w mieście Cordoba akceptuje teraz płatności w Bitcoinach.


REKLAMA
Kup bitcoin na coinquista.com