BBVA umieszcza 150 mln USD pożyczki konsorcjalnej na blockchainie Ethereum

bbva blockchain

Hiszpański gigant sektora bankowości, BBVA udzielił kredytu konsorcjalnego na 150 milionów dolarów poprzez blockchain Ethereum.

Według środowego raportu Financial Times, bank BBVA udzielił pożyczki dla Red Electrica, hiszpańskiego operatora krajowej sieci elektrycznej.

Kredyt konsorcjalny to taki, w którym grupa banków udziela razem pożyczki jednemu kredytobiorcy. W tym przypadku wspólnikami BBVA byli: japońskie Mitsubishi UFJ Financial Group i francuskie BNP Paribas.

Dane dotyczące pożyczki zostały opatrzone stemplem czasowym na każdym etapie procesu. Umowa pożyczki została ostatecznie podpisana między trzema bankami i zapisana na blockchainie Ethereum, co ma być zabezpieczeniem jej autentyczności.

W tradycyjnym procesie pożyczek konsorcjalnych banki polegają na faksach, co opóźnia znacznie proces i jest dość kosztowne. Blockchain jest w tym wypadku postrzegany jako środek pomagający bankom wymieniać informacje w czasie zbliżonym do rzeczywistego, redukując proces udzielania kredytu z kilku tygodni do jednego lub dwóch dni. Co za tym idzie, wycinanie “ręcznych” etapów procesu obniża koszty operacyjne.


REKLAMA