Banki europejskie przeprowadziły pierwszy transfer papierów wartościowych na platformie Blockchain R3.

Szwajcarska Credit Suisse i holenderskie grupy usług finansowych ING z sukcesem ukończyły pierwszą na żywo transakcję o wartości 25 milionów euro (około 30 milionów dolarów) na papierach wartościowych na platformie R3 Corda Blockchain, zgodnie z informacją prasową 1 marca Credit Suisse.

Credit Suisse i ING przekazały prawną własność holenderskich i niemieckich rządowych papierów wartościowych za pomocą HQLAX Digital Collateral Records (DCR) w odniesieniu do pożyczkowych pożyczek opartych na HQLAX.

Transakcja została zrealizowana poprzez przeniesienie praw własności do połączonych rachunków HQLAX DCR zawierających “koszyki papierów wartościowych” zamiast tradycyjnego sposobu przenoszenia poszczególnych papierów wartościowych.

W komunikacie prasowym pisze się, że to wykorzystanie DCR do przenoszenia papierów wartościowych może “ostatecznie pomóc w zwiększeniu przejrzystości regulacyjnej, zmniejszyć ryzyko systemowe, zmniejszyć ryzyko operacyjne i pomóc instytucjom finansowym w zarządzaniu kapitałem w bardziej efektywny sposób”.

W komunikacie prasowym Credit Suisse wspomniano, że kancelaria prawnicza Clifford Chance była również zaangażowana w tworzenie ram prawnych dla transferu papierów wartościowych opartych na DCR.

Ivar Wiersma, szef ING’s Wholesale Banking Innovation, powiedział w swoim komunikacie prasowym:

“Tym, co naprawdę się różni, jest to, że [przy użyciu technologii cyfrowej księgi] daje regulatorowi możliwość uzyskania bezpośredniego dostępu do księgi głównej i opcję zobaczenia całej cyfrowej historii transakcji, skąd się wywodzi z jej własności i atrybutów. W środowisku pozagiełdowym, które tradycyjnie nie jest tak przejrzyste, może sprawić, że cały system finansowy stanie się bardziej odporny. “

Charley Cooper, dyrektor zarządzający R3, powiedział Reuterowi, że udana transakcja była “czymś więcej niż dowodem koncepcji w ogrodzonym laboratorium”.

“Są to instytucje regulowane na prawdziwym rynku i jest to wyjątkowa demonstracja, że ​​rozwiązania blockchain są wdrażane w warunkach komercyjnych.”

Według agencji Reuters, przedstawiciel ING Blockchain powiedział, że wniosek będzie dostępny do końca roku.

Amazon Web Services (AWS) ogłosiło partnerstwo z R3 w grudniu zeszłego roku za wykorzystanie rozproszonej technologii księgowej platformy Corda. W listopadzie zeszłego roku ING opublikował “przyjazny Wall Street friendly” dowód zerowej wiedzy, który może potwierdzić prawdziwość transakcji bez utraty anonimowości.


REKLAMA