Austriacki rząd emituje obligacje warte 1,35 miliarda USD w ETH

OeKB Obligacje

25 września lokalny magazyn Kleine Zeitung podał, iż rząd Austrii zamierza wykorzystać publiczny blok Ethereum (ETH) do emisji 1,15 miliarda euro (1,35 miliarda dolarów) obligacji rządowych na aukcji w przyszłym tygodniu.

Oesterreichische Kontrollbank (OeKB) – jeden z największych banków w Austrii o wartości aktywów w wysokości 26 miliardów dolarów w 2017 r. podczas aukcji zaplanowanej na 2 października wyemituje obligacje w imieniu austriackiego Ministerstwa Skarbu (OeBFA).

Austriacki minister finansów Hartwig Löger zauważył, że ministerstwo uważa technologię blockchain za “skupiającą się na polityce gospodarczej”, dodając:

“Poprzez ustanowienie Rady Doradczej FinTech w Ministerstwie Finansów opracowujemy strategie umożliwiające Austrii optymalne wykorzystanie tych zmian.”

OeKB twierdzi, że będzie to pierwszy raz, gdy usługa notarialna typu blockchain zostanie wykorzystana w ramach federalnej aukcji obligacji w Austrii. Procedura, która podobno została pomyślnie przetestowana, będzie opierać się na systemie opracowanym wewnętrznie przez bank, aby “notyfikować dane z austriackiego systemu aukcji bezpośredniej (ADAS)” jako wartości hash na publicznym blockchainie Ethereum.

Jak zauważa Kleine Zeitung, wykorzystanie blockchain w tym przypadku nie posuwa się tak daleko, jak wydawanie tokenizowanych wiązań, które działałyby równolegle z istniejącymi papierowymi lub cyfrowymi systemami. Jednakże, Markus Stix, dyrektor zarządzający w austriackim Ministerstwie Skarbu, powiedział Kleine Zeitung, że wykorzystanie tej technologii ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i redukcji kosztów:

“To dodatkowe zabezpieczenie przyczynia się do osiągnięcia wysokiego poziomu zaufania do aukcji austriackich obligacji rządowych i wzmacnia dobrą pozycję Austrii na rynku, która pośrednio również może przyczynić się do uzyskania korzystnych kosztów finansowania”.

Wcześniej tego lata portal Cointelegraph poinformował o dużej wspólnej inicjatywie Banku Światowego i Commonwealth Bank of Australia (CBA), mającej na celu wyemitowanie publicznych obligacji wyłącznie poprzez blockchain. Umowa o wartości 100 milionów dolarów australijskich (73,16 miliona USD) zawierała obligacje dwuletnie, mające zagwarantować zwrot w wysokości 2,251 procent.

Wiosną tego roku Sbierbank CIB – pion korporacyjny i inwestycyjny największego rosyjskiego banku Sbierbank – przeprowadził pierwszą w Rosji transakcję obligacji komercyjnych opartą na blockchain.


REKLAMA
Unlimited - najlepszy sklep z kryptokoparkami oraz akcesoriami górniczymi