Bitcoin: 5 oznak świadczących o zwiększającym się poziomie adaptacji

Bitcoin

Drobne rozważania na początek tygodnia. Żyjemy w czasach, kiedy praktycznie większość zinformatyzowanego społeczeństwa słyszała choć raz nazwę Bitcoin.

Zauważalnie wzrasta również poziom akceptacji oraz wiedzy na temat “kryptodziadka”. Na ulicach spotykamy co raz liczniej pojawiające się “bitomaty”. W niektórych krajach BTC kupisz nawet w sklepie spożywczym. Jednakże, czy tylko ogólnodostępność świadczy o jego upowszechnianiu się? Wręcz przeciwnie – poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych wskaźników.

Oznaka #1 – społeczność się rozrasta

W porównaniu do ubiegłego roku moc obliczeniowa sieci Bitcoin (wniesiona przez użytkowników z całego świata) wzrosła ponad dwukrotnie.

Oznaka #2 – codzienna średnia aktywnych adresów jest stabilna

Powiązane bezpośrednio z pierwszą. Jest to znak, iż użytkownicy nie “uciekają z sieci” i aktywnie z niej korzystają. Przy obecnej sytuacji rynkowej jest to w pewnym sensie uspokajającym, dobrym znakiem.

Oznaka #3 – dzienny wolumen uległ podwojeniu

Można z tego wywnioskować, iż “spokojniejsi” użytkownicy sieci uaktywnili się po oczyszczeniu jej z tych “rozgorączkowanych”.

Oznaka #4 – średnia opłata transakcyjna spadła do ok. 0,25 USD

Nie jest to duża kwota, co jest pozytywnym czynnikiem przy zwiększaniu poziomu upowszechnienia Bitcoina.

Oznaka #5 – Lightning Network Bitcoina wciąż się rozrasta

Warto (a nawet należy) uwzględnić, iż wciąż może się rozrastać – zasadniczo nie ma żadnych ograniczeń.

Podsumowanie

Ciężko jest stwierdzić, czy w najbliższych latach Bitcoin upowszechni się w podobnym stopniu co np. karty płatnicze Visa. Jak na razie korzystanie z kryptowalut wymaga przynajmniej podstawowego obeznania z ich funkcjonowaniem, co nie jest jeszcze na tyle proste, aby mógł korzystać z tego dosłownie każdy. Wraz ze wzrastającą ilością użytkowników rośnie również ilość “żółtodziobów”, na których żerują również pojawiający się licznie oszuści. Więc, jakby nie patrzeć, zwiększony poziom adaptacji nie jest w żadnym wypadku zjawiskiem nieniosącym ze sobą ogólnie ujętego ryzyka.

Na zakończeniu warto zaznaczyć, iż są to tylko luźne rozważania spisane przy kawie, w oparciu o pozyskane dane. Dobrego dnia!


REKLAMA