Wyzwanie 2018: Jakie aktywa kryptograficzne naprawdę warte są?

Jeśli 2017 nauczył nas czegokolwiek, to znaczy, że nie brakuje żetonów.

Jednak ta liczna siła spowodowała pułapki dla nowych inwestorów i analityków, z których wielu zdaje się mieć trudności ze zrozumieniem lub wyceną ich opcji. Dlaczego? W końcu Wall Street wycenia inne kategorie aktywów, takie jak akcje i obligacje od ponad wieku, i ma dość wyrafinowane modele wyceny instrumentów pochodnych.

Jednym z głównych powodów jest to, że zachowania symboliczne mogą być bardzo różne w projektach.

Jest to dość niepodobne do zachowania lub niektórych tradycyjnych aktywów, takich jak akcje, które mają bardzo dobrze określoną charakterystykę (dywidendy i wzrost wartości, wynikające z oczekiwań dotyczących przyszłych przepływów pieniężnych generowanych przez firmę). Natomiast cechy wartościowe aktywów kryptograficznych są bardzo trudne do zdefiniowania, nie mówiąc już o standaryzacji dla ram wyceny.

Dzielenie się bogactwem
Dobrą rzeczą jest to, że możemy być świadkami, w czasie rzeczywistym, wielkich eksperymentów ekonomicznych, nawet jeśli większość z nich zawodzi.

Nawet mały wybór w projektowaniu właściwego tokena może prowadzić do różnic w sposobie dystrybucji ekosystemu przez tworzoną przez niego wartość. Nie ma uniwersalnego prawicowego projektu, tylko wyciągnięte wnioski i najlepsze praktyki, które należy zebrać.

Ta elastyczność jest mieczem obosiecznym – istnieją niebywałe możliwości, jeśli chodzi o projektowanie kryptoekonomicznych charakterystyk protokołów, ale łatwo się zepsuć. Ta nowa klasa aktywów nie będzie podobna do niczego, co widzieliśmy wcześniej, i będziemy potrzebować naszego unikalnego zestawu narzędzi i modeli mentalnych, aby wszystko było w porządku.

Po spekulacyjnym osadzaniu się pyłu, aktywa kryptograficzne muszą uzasadniać ich wycenę. Jednak wartość, która trafia do tokena, nie jest łatwa do zidentyfikowania ani zdefiniowania. Możliwe jest utworzenie niezmiernie udanej platformy lub protokołu obsługiwanego przez token, w którym wartość jest przekazywana użytkownikom zamiast właścicielom znaczników.

Jednym z takich przykładów jest “token narzędziowy”, który, jak zaczynamy rozumieć, może wesprzeć ogromną gospodarkę z bardzo małą bazą monetarną, jeśli prędkość pieniądza jest wysoka. W ten sposób przedsiębiorcy projektujący następną generację protokołów kryptograficznych muszą zdać sobie sprawę, że rola tokena polega nie tylko na tworzeniu wartości, ale również na dystrybucji tej wartości.

Jeden za wszystkich
Ponieważ inwestorzy stają się coraz bardziej wyrafinowani i zaczynają rozumieć fundamentalne podstawy tworzenia wartości w ekosystemie, naturalnie będą skłaniać się ku protokołom, w przypadku których rozsądna wartość trafia do posiadaczy żetonów. Sukces protokołu lub firmy budującej protokół niekoniecznie jest miarą sukcesu tokena.

Inwestorzy wykonujący swoją należytą staranność muszą zrozumieć całe spektrum cech symbolicznych, od polityki pieniężnej tokena po to, jak token ułatwia interakcję między użytkownikami. Dodaj złożoność techniczną wielu z tych projektów i zacznij dostrzegać, jak wcześnie jesteśmy w tej przestrzeni.

Ostatecznie, rola tokena kryptograficznego w protokole jest niezbędna, aby uzyskać właściwy wynik, ale nie jest to wystarczający warunek.

Token musi zrobić kilka rzeczy i zrobić wszystko w porządku. Musi motywować właściwe zachowania gospodarcze uczestników. Musi umożliwić właściwe sposoby interakcji między interesariuszami, w tym użytkownikami, inwestorami i zespołem programistów. Musi być w stanie budować efekty sieciowe i rozwijać ekosystem bez przeszkadzania zachętom istniejących interesariuszy.

Musi zapewnić generowanie wartości na platformie, a ta wartość jest sprawiedliwie rozdzielana pomiędzy różne zainteresowane strony, aby utrzymać ekosystem na dłuższą metę.


REKLAMA
\\n
Najlepszy sklep z kryptokoparkami - urządzeniami do wydobywania kryptowalut.