Nie reguluj krypto, reguluj instytucje finansowe, mówi przewodniczący unijnego zarządu bankowego.

Andrea Enria, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), powiedział, że skuteczniejsze może być zakazanie bankom i innym instytucjom finansowym posiadania i sprzedaży kryptowalut, niż bezpośrednie uregulowanie krypto, Financial Times (FT) podana w piątek, marzec 9.

Uwagi Enrii śledzą niedawny ruch w kierunku regulacji kryptowalut w Europie. Wczoraj, 8 marca, Komisja Europejska opublikowała “Plan działania” mający na celu opracowanie ogólnounijnych ram regulacyjnych dla fintech, w tym Blockchain. W ubiegłym tygodniu gubernator Bank of England skomentował, że krypto powinno być regulowane, a nie “zabronione wprost”.

Podczas piątkowego wystąpienia w Kopenhadze Enria wspomniała, że ​​nie był przekonany, że brak instytucji wspierających kryptowaluty świadczy o tym, że same kryptowaluty powinny podlegać regulacji. Dodał, że EBA wpadł na pomysł ograniczenia kontaktu firm regulowanych z kryptografią w 2014 r., Raporty FT.

Enria popiera wstrzymanie pełnej siły środków regulacyjnych od firm fintech, o ile nie pełnią one tych samych funkcji banków, zapewniając kredyt, debet i płynność.

“Nadmierna rozbudowa obwodu regulacyjnego […] [dla firm fintech] prawdopodobnie będzie rozwiązaniem nieoptymalnym. Ryzykowałoby to nadmierne ograniczanie innowacji finansowych, ponieważ obciążenia związane z przestrzeganiem przepisów nałożone na banki nie są trwałe dla małych innowacyjnych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność “.

Enria dodała jednak, że unijne organy regulacyjne nie powinny zezwalać “bankom de facto” na oferowanie połączenia “przyjmowania depozytów i udzielania pożyczek” bez rygorystycznego nadzoru regulacyjnego.

Enria zauważyła, że ​​regulacja fintech musi odbywać się w całej Unii Europejskiej w celu utrzymania konkurencyjności firm UE z USA i Chinami.

W połowie lutego 2018 r. Europejskie organy nadzoru, złożone z EBA, Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), wydały ostrzeżenie, że kryptowaluty są ryzykownymi aktywami, od których inwestorzy muszą być chronione.


REKLAMA
Chainers Group - Centrum Szkoleniowo-Biznesowe