Przegląd prasy.

 

1 Kandydat Kongresu USA Patrick Nelson przyjmie darowizny na rzecz kampanii w formie Bitcoinów.

2 Sieć restauracji Burger King w Rosji wprowadziła własną wirtualną walutę

3 Kanada chce traktować ICO i kryptowaluty jako papiery wartościowe

4 J. McAfee i MGT Capital inwestują $2,4 mln w elektrownie wodne

 

 

1

Kandydat Kongresu USA Patrick Nelson ogłosił, że przyjmie darowizny na rzecz kampanii w formie Bitcoinów. Zamierza działać w 21 Dzielnicy Kongresowej i zadeklarował przyjęcie darowizn poprzez portfel Bitpay. Już wcześniej akceptował darowizny w postaci BTC, gdy ubiegał się o stanowisko w Radzie Miasta Stillwater w 2015. Podtrzymuje, że zależy mu na wprowadzeniu innowacji m.in. takich jak blockchain czy Bitcoin.

 

 

 

2

Sieć restauracji Burger King w Rosji wprowadziła własną wirtualną walutę na platformie Waves! Whoppercoin, bo tak nazywa się kryptowaluta, została wypuszczona do obrotu w liczbie miliarda tokenów. Wirtualne pieniądze stają się coraz bardziej popularne w Rosji.
Cel wprowadzenia własnej kryptowaluty przez Burger King nie jest do końca jasny. Jedną z możliwości jest wykorzystanie waluty jako środka płatności lub spieniężania punktów lojalnościowych

 

 

 

3

Kanada szuka sposobu na uregulowanie rynku kryptowalut i ICO. Po przeprowadzeniu wielu analiz kanadyjskie władze twierdzą, iż powinny być traktowane tak samo jak papiery wartościowe, gdyż wykazują wiele podobieństw.
Kanada zmierza pod tym względem w innym kierunku – choć niekoniecznie niekorzystnym dla kryptowalut. Tamtejszy regulator papierów wartościowych stoi na stanowisku, iż każda moneta lub token, których wartość oparta jest na ich przyszłym sukcesie najprawdopodobniej zostanie uznana za papiery wartościowe. Te zaś, które oferują bezpośredni dostęp do jakiegoś dobra nie zostaną w taki sposób sklasyfikowane. Jako przykład podano umożliwienie dostępu do gier wideo.
Kryptowaluty, a szczególnie ICO najprawdopodobniej zostaną zatem rozpoznane jako papiery wartościowe. ICO (ang. Initial Coin Offering) to działanie startupów mające na celu zebranie kapitału poprzez dystrybucję części środków ludziom, którzy zdecydowali się je wesprzeć. Z ICO mamy do czynienia z reguły zanim projekt zostanie ukończony, lecz środki mogą być też wykorzystane aby zapewnić wsparcie techniczne już działającej waluty. Stosowanie ICO budzi jednak szereg kontrowersji. Paradoksalnie jednak ich największą przyczyną jest właśnie brak regulacji, który może prowadzić do wielu oszustw.

 

 

 

 

4

Wysoka cena Bitcoina oznacza zwykle gorączkę kopania, czyli wydobywania waluty. Wiele osób chce pozyskać ją w inny sposób niż zakup na giełdzie lub w lub face-to-face.
Oczy kopaczy zwróciły się w stronę elektrowni wodnych.
Firma kierowana m.in. przez Johna McAfee`ego pozyskała $2,4 mln by rozszerzyć swoją działalność wydobywczą o mining Bitcoin.
J.McAfee jest słusznie kojarzony z jednym z najpopularniejszych programów antywiruwosywch, który nazwany został właśnie po swoim twórcy. Firma odpowiedzialna za tworzenie oprogramowania McAfee została założona w 1987r., jednak już po 7 latach twórca ją opuścił. Obecnie nie jest związany z rozwojem programu McAfee, które w 2010r. zostało wykupione przez Intel. Jednakże multimilioner interesuje się kryptowalutami.
Firma planuje stworzyć nową i wykorzystać już istniejącą infrastrukturę w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Rejon tamten przyciąga inwestorów z zasobniejszym portfelem ze względu na sporą ilość elektrowni wodnych. Mining Bitcoin jest naprawdę energochłonnym procesem, a koszty sprzętu, amortyzacji czy samego prądu są na tyle duże, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Wykorzystanie sił natury wydaje się rozsądnym posunięciem – trzeba jednak mieć na uwadze zmieniającą się w czasie opłacalność kopania.
MGT Capitals zajmuje się nie tylko kopaniem Bitcoina, ale również Ethereum i Ethereum Classic. ETH jest obecnie drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji $30 mld vs $70 mld kapitalizacji Bitcoina. Jak wspominaliśmy ostatnio potrafiła również dać olbrzymi zysk wczesnym inwestorom. Jeszcze pod koniec lutego ETH kosztowało zaledwie $10, a dzisiaj cena oscyluje wokół poziomu $320, choć okresowo przebiła nawet $400. Poza kopaniem kryptowalut MGT Capitals zajmuje sie również tworzeniem oprogramowania i produktów zapewniających cyberbezpieczeństwo (widać zatem wpływ McAfee`ego), np.: telefon komórkowy zorientowany na ochronę prywatności.